Yargıtay Kararı: 2HD, 2010/21725 Esas, 2012/4624 Karar

Oca 5, 2020 | Genel Yazılar

ÖZET: Sosyal Sigortalar Kurumu sona ermiş bir evliliğin mutlak butlanının karar altına alınmasını isteyebilir.

Davacı, 1.1.2002 tarihinde ölen Musa ile davalı Zekiye arasında 29.11.2000 tarihinde yapılan evlenme aktinin mutlak butlanla sakat olduğunu belirterek; evliliğin butlanına (iptaline) karar verilmesini istemiştir. TMK md 129/2, 145/4,146/2. maddeleri gereğince sona ermiş bir evliliğin mutlak butlanı Cumhuriyet Savcısı tarafından re’sen dava edilemezse de, her ilgili mutlak butlanın karar altına alınmasını isteyebilir (TMK md 147).

Davacı Sosyal Sigortalar Kurumu davayı ilgili sıfatıyla açmıştır. Bu davanın sağ iseler her iki eşe, eşler ölmüşse onlann mirasçısına karşı açılması gerekir. Butlanına karar verilmesi istenilen evliliğin taraflarından Musa, dava açıldığı sırada ölü olduğuna göre; Musa’nın davalı eş Zekiye dışındaki diğer mirasçılarının tespit edilip davanın bunlara yöneltilmesi, bunlar tarafından delil bildirdiği takdirde delillerin toplanması ve gerçekleşecek sonucuna göre karar verilmesi gerekir.

Durum böyleyken, mahkemece usulünce taraf teşkili sağlanmadan eksik hasımla davanın esasına girilip yazılı şekilde karar verilmesi usul ve yasaya aykırı olup; bozmayı gerektirmiştir. (Y2HD, 05.03.2012, E. 2010/21725, K. 2012/4624.)

Adana Avukat – Avukat Saim İNCEKAŞ

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

blank

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Uyarı: Bu işlem için giriş yapmanız gerekmektedir. Üst menüde yer alan üye giriş sayfasından ücretsiz giriş yapabilirsiniz.