Yargıtay Kararı: 13. HD. 4.2.1981 T. 7270 E. 676 K.

Ara 29, 2020 | Karışık Yargıtay Kararları

Özet: Vekilin, satın aldığı taşınmazın, satım sözleşmesinin yapıldığı gündeki gerçek değeri bilirkişi aracılığı ile saptanmalıdır.

Dava, hukuksal nitelikçe yanlar arasında kurulan vekillik ilişkisinden dolayı davalının hesap vermesi ve sonuçta alıkoyduğu paranın ödetilmesi dileğine ilişkindir.

Davalı, vekil olarak davacı adına taşınmaz satış sözleşmesi yapıp tapuda gerekli işlemler tamamlanarak satın aldığı taşınmazın davacı adına tescil edildiğini, parasının tümünü ödendiğini, harcı eksik ödemek amacı ile tapuda satış parasının eksik olarak gösterildiğini savunmuştur.

Yerel mahkemece davalı vekile ödenen tutardan tapuda gösterilen satış parası indirildikten sonra arta kalanın ödetilmesine karar verilmiştir.

Davanın hukuksal niteliğine göre vekilin gerçekten davacı adına satın alıp tescilini sağladığı taşınmaza ne tutarda satış parası ödediğinin saptanması zorunludur. Öyle ise satım sözleşmesinin yapıldığı günde dava konusu geçen taşınmazın gerçek sürüm değeri uzman bilirkişi aracılığı ile belirlenmeli ve böylece gerçek satım parası saptanarak, davalının aldığı paradan davacıya geri vermesi gereken tutarın ne olduğu belli edilmeli, bilirkişi incelemesinin ortaya koyacağı sonuca uygun olarak uyuşmazlık çözüme bağlan malıdır. Hükmün BOZULMASINA karar verildi (Y. 13. HD. 4.2.1981 T. 7270 E. 676 K.).

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.