Yargıtay Kararı: 13. HD. 20.2.1992 T. 574 E. 1448 K.

Oca 2, 2021 | Karışık Yargıtay Kararları

Davacı müvekkil, davalı vekilinin vekâlet görevini kötüye kullanması nedeniyle icra dosyasındaki alacağının kendisine ödenmediğini öne sürerek 11.400.000 liranın hüküm altına alınmasını istemiştir.

Davalı, davacının kendisini ibra ettiğini savunmuştur.

Mahkemece, 8.925.000 liranın tahsiline karar verilmiş, hüküm taraflarca temyiz edilmiştir.

Davalı 14.4.1989 tarihli görüşme zaptı başlıklı ibranameye dayanmıştır. Bu belgede dava konusu takipteki alacak nedeniyle davalı vekilin tahsilatından ibra edildiği yazılıdır.

Mahkemece üzerinde durulmadan, alacağın ibra kapsamında kalıp kalmadığı araştırılmadan tarafların bu yöne ilişkin delilleri toplanmadan eksik soruşturma ile hüküm kurulması usul ve yasaya aykırıdır. Bozma nedenidir.

Davacının davalı vekilin vekâleti kötüye kullanmasından dolayı uğradığı zararı, tahsile verilen çek bedelinden ibaret değildir. Mükerrer takip nedeniyle borçlusundan tahsil edemediği takip giderleri, icrada istenen faiz vs. gibi alacakları da zarar kapsamına dahildir. Bu husus araştırılarak davacının gerçek zarar tutarı belirlenmeden çek bedeli ile sınırlı hüküm kurulması da kabul şekli bakımından yanlıştır. Kararın bu nedenle de BOZULMASINA karar verildi (Y. 13. HD. 20.2.1992 T. 574 E. 1448 K.)

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Uyarı: Bu işlem için giriş yapmanız gerekmektedir. Üst menüde yer alan üye giriş sayfasından ücretsiz giriş yapabilirsiniz.