Yargıtay Kararı: 13. HD. 17.12.1992 T. 8711 E. 9825 K.

Ara 29, 2020 | Karışık Yargıtay Kararları

Özet: Tarafların hesaplaşmış olmaları göz önünde tutularak buna göre araştırma yapılıp karar verilmelidir.

Davacı, davalı oğlunun vekâlet yetkisini kötüye kullanarak bankadan adına aldığı gübreyi kendi hesabına sattığını, ortak ektikleri pancar parası ile avansları da kendisine vermediğini öne sürerek bu işlemler nedeniyle uğradığı zarar karşılığı 14.725.722 liranın gübre borcundan dolayı oluşan banka faiziyle tahsilini istemiştir.

Davalı davacıya borçlu olmadığını savunmuştur. Mahkemece, davanın kabulüne karar verilmiş, hüküm taraflarca temyiz edilmiştir.

Dinlenen tanıklar davacı ve davalının hesaplaştıklarını, hesaplaşma sonucu, davalının bankaya olan borcu faiziyle birlikte bankaya ve ayrıca davacıya 4 milyon ödemeyi kabul ettiğini belirtmişlerdir. Bu durumda bankadan asıl borç ve biriken faizleri sorularak saptanacak bu tutarın 4.000.000 lira ile birlikte ödetilmesine karar verilmesi gerekirken mahkemece bu yön gözetilmeden yazılı şekilde hüküm kurulması doğru değildir. Hükmün BOZULMASINA karar verildi (Y. 13. HD. 17.12.1992 T. 8711 E. 9825 K.).

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Uyarı: Bu işlem için giriş yapmanız gerekmektedir. Üst menüde yer alan üye giriş sayfasından ücretsiz giriş yapabilirsiniz.