Yargıtay Kararı: 1. HD. 9.3.1982 T. 1982/1501 E. 1982/2506 K.

Oca 3, 2021 | Karışık Yargıtay Kararları

Davacılar, murisleri tarafından oğlu İ.’ye verilen vekâletnameye dayanılarak yapılan satışın vekâletin kötüye kullanıldığı iddiası ile mirasçı olarak ve murisin külli halefi sıfatı ile işbu iptal davasını açmışlardır.

Murisin sağlığında gabin ve belgesizlik iddiasına dayanarak açtığı dava retle sonuçlanmış ve buna ilişkin olarak verilen hüküm kesinleşmiştir. Murisin bedelsizliğini ileri sürerek iptalini istediği temlikin, bu kez külli halef durumunda bulunan davacılar tarafından vekilin satışı düşük bir bedelle yapmak suretiyle vekâlet görevini kötüye kullandığını ileri sürerek iptal isteğinde bulunmaları mümkün değildir. Zira sözü edilen vekâletnamenin içeriği itibariyle murisin sağlığında dayanmadığı ve ileri sürmediği bir sebebin külli halef olan davacılara tanınmasına yasal olanak yoktur.

Bu nedenle davanın reddine karar verilmesinde bir isabetsizlik yoktur. Temyiz itirazı yerinde değildir. Reddiyle usul ve yasaya uygun bulunan hükmün ONANMASINA, karar verildi (Y. 1. HD. 9.3.1982 T. 1982/1501 E. 1982/2506 K.)

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Uyarı: Bu işlem için giriş yapmanız gerekmektedir. Üst menüde yer alan üye giriş sayfasından ücretsiz giriş yapabilirsiniz.