Yargılamanın iadesi talebi ayrı ve bağımsız bir dava niteliğindedir- Yargıtay Kararı

Nis 9, 2020 | Boşanma Davasında İspat ve Deliller, Karma Şiddet Sebebiyle Boşanma

Yargılamanın iadesi talebi ayrı ve bağımsız bir dava niteliğindedir

Davacı-karşı davalı, bozmadan sonra 08.04.2015 tarihinde verdiği dilekçe ile eşinin sonradan ortaya çıkan sadakat yükümlülüğüne aykırı tutum ve davranışına dayanarak eşi tarafından açılmış olan karşı boşanma davasında verilen boşanma kararına karşı aynı dosya üzerinden yargılamanın iadesi talebinde bulunmuş, bu talep, bozmadan sonra velayet bakımından devam eden davada mahkemece, son oturumda verilen ara kararıyla reddedilmiştir.

Yargılamanın iadesi talebi ayrı ve bağımsız bir dava niteliğindedir. Bu talep üzerine mahkemenin tarafları davet edip dinledikten sonra inceleyip karara bağlaması gerekir (23.05.1956 tarihli 8/9 sayılı îçt.Bir. Karan). Başka bir ifade ile yargılamanın iadesi talebinin dava şeklinde incelenmesi zorunludur. Bozmadan sonra “velayet” yönünden devam eden dava içinde bunun incelenmesi usule aykırıdır. Bu bakımdan davacı-karşı davalı, yargılamanın iadesi talebine ilişkin dilekçesinin dosyadan ayrılarak ayrı bir esasa kaydedilmesi ve talebin Hukuk Muhakemeleri Kanununun 379 ve 380’nci maddeleri çerçevesinde incelenip sonucuna göre karar verilmesi gerekirken, bu husus nazara alınmadan ara kararı ile bu talebin reddi usul ve kanuna aykırı
bulunmuştur. (Y2HD, 09.09.2015, E. 2015/13787, K.. 2015/15367)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yargılamanın iadesi talebi ayrı ve bağımsız bir dava niteliğindedir

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Uyarı: Bu işlem için giriş yapmanız gerekmektedir. Üst menüde yer alan üye giriş sayfasından ücretsiz giriş yapabilirsiniz.