Yapı Malikinin Sorumluluğunu Tespit Davası Dilekçesi

Eki 20, 2018 | DİLEKÇELER

Yapı Malikinin Sorumluluğunu Tespit Davası Dilekçesi


                KAYSERİ NÖBETÇİ SULH HUKUK MAHKEMESİ’NE

DELİLLERİN TESPİTİNİ İSTEYEN   :

KARŞI TARAF                                    :

DAVA KONUSU                                                : Delil tespiti

AÇIKLAMALAR :

1- Müvekkil … ili, … ilçesi, …. Adresinde bulunan bina sakinlerini temsilen yönetim kurulu olarak; binanın yapım aşamasında satış vaadi ve kat karşılığı inşaat sözleşmesi ile belirtilen ve bina için yapılması öngörülen bir takım işlemlerin ayıplı ve eksik yapıldığını sonradan görmüştür.

2- İlgili sözleşme her ne kadar 3- İlgili bina sakinleri dairelerin yapımı aşamasında eksik ve ayıplı yapıldığını ve bu şekilde teslim edildiğini gördükleri işleri şu şekilde sıralamaktadırlar;

 Bina temelinde yalıtım yapılmamış olması, çatı mebranının tek kat yapılmış olması ve altına astar atılmamış olması,-5 derece değil -20 derece olup çatının akması ve binada kullanılmış tahta parçaları ile çatının yapılmış olması, bina yalıtımının 20 deste olması gerekirken 16 deste olması, bahçe düzenlemesinin eksik ve su gider yerlerinin konulmamış olması, PVC’lerde kör kasa takılmamış olması, sığınakta mutfak ve lavabo yapılmamış olması, bina tabelasının ve sundurmanın yapılmamış olması, dış yalıtımın  Bayındırlık Bakanlığının öngördüğü denetime uygun olmaması, sözleşmede birinci sınıf malzeme kullanılacağı taahhüt edilse de kullanılmamış olması, çatının 2017 senesinde rüzgarda uçması ve meblanların renklerinin bile yarım yamalak birbirinden farklı toplama olması gibi… Bu sebeple ilgili konuları inceleyecek bir bilirkişi suretiyle tespitin yapılarak müvekkilden kaynaklanmadığı binanın yapım aşamasında eksik ve ayıplı yapıldığının sabit olması gerekmektedir.

4- İleride açacağımız tazminat davasına konu olmak üzere söz konusu taşınmazdaki hasarın tespiti amacı ile bu davayı açma zarureti hâsıl olmuştur.

HUKUKİ DELİLLER                            : Kat Karşılığı İnşaat Sözleşmesi ve her türlü yasal delil.

HUKUKİ NEDENLER                         : HMK. ve İlgili mevzuat.

SONUÇ VE İSTEM                            : Yukarıda açıklanan nedenlerle, mahallinde yapılacak inceleme neticesinde  taşınmazda müteahhit şirket tarafından meydana getirilen zararın,eksik ve ayıplı işlemin malzeme ve işçilik dâhil olmak üzere tespitine karar verilmesini saygılarımla vekaleten                                                                                                                                         Tespit İsteyen Vekili

Av. …..

Avukat Saim İNCEKAŞ – Adana Avukatlık ve Hukuk Ofisi

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Vasiyetname Nasıl Okunur ve Yorumlanır

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.