Yanılma Sebebiyle Evlenmenin İptali Davası

Yanılma Sebebiyle Evlenmenin İptali Davası (TMK md 149)

Yanılma, nisbî butlan sebebi olan irade sakatlıklarındandır. Yanılmanın kaynağının önemi bulunmamaktadır. Yanılma, davacının kusurundan ya da üçüncü kişinin davranışından kaynaklanmış olsa bile nisbî butlan sebebi olan irade sakatlıklarından sayılır.

Dilekte Yanılma Sebebiyle Evlenmenin İptali Davası

Bir kimsenin dilediği şey/istek dilek olarak adlandırılmaktadır. Eşlerden biri evlenmeyi hiç istemediği hâlde yanılarak bu evlenmeye razı olmuşsa evlenmenin iptalini dava edebilir. Bu durumda dilekte yanılma söz konusudur.

Kişide Yanılma Sebebiyle Evlenmenin İptali Davası

Eşlerden biri evlendiği kişiyle evlenmeyi düşünmediği hâlde yanılarak bu evlenmeye razı olmuşsa evlenmenin iptalini dava edebilir. Bu durumda kişide yanılma söz konusudur.

Nitelikte Yanılma Sebebiyle Evlenmenin İptali Davası

Eşlerden biri eşinde bulunmaması onunla birlikte yaşamayı kendisi için çekilmez bir duruma sokacak derecede önemli bir nitelikte yanılarak evlenmişse evlenmenin iptalini dava edebilir.

Son düzenleme tarihi 18 Nisan 2020 16:10

Paylaş
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Adres: Turhan Cemal Beriker Blv. No:7, Ziya Algan İş Merkezi Kat:5 Daire:41 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Bir yorum bırakın

E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.