Yalancı Tanıklık Şikayet Dilekçesi

Şub 14, 2020 | Savcılık-Soruşturma

X CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI SAYIN MAKAMINA

   

MÜŞTEKİ                  : 

ADRES                      : 

ŞÜPHELİLER            :

SUÇ                             : Yalancı Tanıklık Yapma (TCK. md. 272 v.d.) ve re’ sen tespit edilecek suçlar.

OLAY GÜNÜ             :  22/08/2019

AÇIKLAMALAR:

1) T.C. KOCAELİ 3. İŞ MAHKEMESİ’ nin — Esas numaralı dosyasında  davalı X ile aramda işe iade davası görülmektedir. Ekte sunmuş olduğum 22/08/2019 tarihli duruşmada Şüpheli — ve —, şahsımı işten çıkarırken gösterdikleri fesih sebeplerini hukuka uygun hale getirmek için aleyhimde yalancı tanıklıkta bulunmuşlardır.

2) 22/08/2019 tarihli duruşmada şüpheli —,’’ Davacı işten çıkarılmıştır. Davacı iş düzenini bozuyordu örneğin benim çalıştığım dönemde, mutfakta sigara içtiği saptanmıştır. Kişisel temizlik ve hijyen kurallarına uymuyordu. Çoğu zaman sakal traşı olmuyordu. Davacı uyarıldığında işyerinde traş oluyordu. Kıyafetlerinin kirli olduğu diğer çalışanlar tarafından tutanaklar ile tespit edilmiştir. Ayrıca Davacı iş yeri kurallarına uymayarak işi aksatıyordu. Bu nedenle 3 firma kaybımız olmuştur.dedi’’ Benim çalışmış olduğum dönemde şüphelinin beyan etmiş olduğu üzere sigaraya dair tutulmuş olduğu iddia edilen tutanaklar şüpheli — zamanında tutulmamış, hatta o dönemlerde şüpheli iş yerinde herhangi bir sorumluluğu olmayıp o iş yerinde çalışmamaktaydı. Ayrıca şüphelinin aleyhime tanıklıkta bulunduğu tüm ifadeler yalan olup sırf feshin haklı hale getirilmek adına yapılmıştır. Ayrıca benim işleri aksatmam neticesinde 3 firma kaybettiklerini söylemiş olsa da bu kayıplar  iş verenin hatası neticesindedir. İş verenin yemeklerde kullanmış olduğu ürünlerin ve malzemelerin kalitesizliğinden kaynaklanmaktadır.

 

3) 22/08/2019 tarihli duruşmada —, ‘’Buna rağmen davacı bir hafta içerisinde yöneticisiyle tartışmiıştır. Yöneticisine; bu ücrete bu işin yapılmayacağını söyleyerek işi aksatma yoluna girmiştir. Davacı 3.600,00 prim gün sayısını tamamladığı için emekliliğini talep edecekken, benimle işe iade davası açıldığında 3-5 aylık maaş alabileceğini, bu nedenle bunu kendisine ödememizi söyledi. Demiştir. Fakat benim söylediğimi iddia ettikleri şeyleri kendileri teklifte bulunmuştur. Bana 3.600,00 prim gün sayısını doldurduğumu emeklilik talep edebileceğimi ve eğer dava açarsam çok az bir meblağ alacağımı söyleyerek bana 19.000 TL teklifte bulundular kabul etmemi istediler. Bana hak ettiğimden az para teklif ettikleri için bunun yeterli olmadığını, benim bu tutarı kabul edemeyeceğimi eğer çıkarmak istiyorlarsa kendilerinin çıkarabileceğini söyledim. Aramızda görülen davada benim söylememiş olduğum şeyleri söylemiş göstererek şüpheli yalancı tanıklıkta bulunmuş olup adaleti yanıltmıştır.

4) Yine aynı günkü duruşmada, ‘’ Davacının asıl işi aşçılıktır. Rica üzerine şoförlük yaptırılmış olabilir.’’ Demiştir. Fakat ben çalıştığım süre boyunca 2 yıl süreyle gece vardiyalarında şoförler olmadığı için ben şoförlük yaptım. SRC belgesine sahip olmamama rağmen, iş verenim bir şey olmayacağını yapmam gerektiğini söylemiştir. ‘’Mutfak çalışanları mutfağın temizliğini de yaparlar. Bayanların yaptığı bulaşıkçılık işine aşçılar sokulmaz, ancak diğer genel temizlik işlerini yaparlar. Kullanacağı malzemeye su tutmuş olabilir. Bunun dışında temizlik işi aşçılara yaptırılmaz.dedi’’ demiştir. Ben işverenle çalışmış olduğum süre boyunca gece vardiyasında bulaşıkçı olmaması nedeniyle ben bilfiil bulaşık yıkadım. Bununla alakalı tanıklar mevcut olup sayın savcılık istemesi dahilinde tanıklar ifade verebilecektir.

5) Ayrıca dava dosyamdan öğrendiğim kadarıyla — in 13/01/2020 tarihinde işe iade davasına vermiş olduğu beyanda vicdanen rahatsız olduğunu belirtmiş ayrıca şahsım aleyhine tutulan tutanakların zorla baskı yapılarak imzaladığını beyan etmiş olup lehime beyanlarda bulunmuş olup vicdanen rahatsız olan — in ifadeleri de dosyaya sunulmuş olup çağırılması dahilinde tanıklık edecektir.

6) Davalı tanıkların aleyhime tanıklıkta bulunarak davayı kaybetmeme sebep olmuş, yaptıkları haksız fesihi haklı hale getirmek adına yapmadığım şeyleri yaptım göstererek adaleti yanıltmış ve yalancı tanıklıkta bulunmuşlardır.

TANIKLAR                  :

HUKUKİ NEDENLER:  5237 S.K. m. 207 ve ilgili mevzuat

HUKUKİ DELİLLER   : Tanık beyanları ve diğer deliller

SONUÇ ve İSTEM : Yukarıda izah edilen ve resen nazara alınacak sebeplerle, özetlediğimiz kısmen ve tamamen yalan olduğunu iddia ettiğimiz beyanların adaletin tesis edilmesine zarar vermesi, tanığın yalan yere yemin etmesine rağmen bildiği gerçeklere aykırı hareket etmesinden sebep, yapılan yargılamanın selametine engel olması sebebiyle kamu adına şüpheli hakkında kovuşturma kararı verilerek iddianame düzenlenmesini talep ederim.

                     MÜŞTEKİ

Yalancı şahitlik şikayet dilekçesi örneği

ADANA CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞINA

ŞİKAYETÇİ        :

VEKİLLERİ        :

ŞÜPHELİ            :

SUÇ                        : Yalan yere tanıklı(tck 272)

KONU                    : Şikayet dilekçemizin sunulması ile şüpheli hakkında kamu davası açılması istemimizdir.

AÇIKLAMALAR   :….tarihinde müvekkil ve eski eşi …anlaşmalı olarak boşanmışlardır.Buna rağmen müvekkilin eski eşi müvekkili sürekli rahatsız etmiş olup çirkefliğini sürdürmüştür sürekli müvekkili tehdit etmiştir.Gerek iş hayatında gerek özel hayatında müvekkil adına  sıkıntılar ortaya çıkarmıştır.Müvekkil adına verdiği rahatsızlığı daha da abartarak kardeşi olan …birlikte … Polis Merkez Amirliğine giderek asılsız,gerçek dışı ve kabul edilemez iddialarda bulunmuşlardır…..kardeşiyle birlikte olup müvekkil adına yalan tanıklıkta bulunmuştur. 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 272/2 maddesinde; mahkeme huzurunda ya da yemin ettirerek tanık dinlemeye kanunen yetkili kişi veya kurul önünde gerçeğe aykırı olarak tanıklık yapan kimseye bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası verilir.” denmektedir.Şüpheli ……. TCK’nın 272/2 maddesinde yazılı suçu işlediği sabit olduğundan Sayın Savcılığınıza başvuru gereği hasıl olmuştur.

HUKUKİ SEBEP   :CMK, TCK ve ilgili mevzuat.

DELİLLER              :Tanık beyanları ve her türlü sair delil

SONUÇ VE İSTEM: Yukarıda açıklanan nedenlerle, şüpheli ….hakkında gerekli tahkikat ve inceleme yapılarak  cezalandırılması için hakkında kamu davası açılmasını saygılarımızla arz ve talep ederiz.           

ŞİKAYET EDEN VEKİLİ

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Üyelik avukatlara hususidir. Sağ altta yer alan canlı destek üzerinden üyelik oluşturabilirsiniz.