Yabancının Boşanma Davasında Uygulanacak Hukukun Belirlenmesi

Nis 16, 2019 | Boşanma Yargıtay ve Mahkeme Kararları

  • YABANCI UNSURLU BOŞANMA DAVALARINDA UYGULANACAK HUKUKUN 2675 SAYLI MÖHUK HÜKÜMLERİNE GÖRE BELİRLENMESİ GEREKTİĞİ

Dosyada mevcut nüfus kaydının düşünceler bölümünde, davacı Yadin Topuz’un Alman uyruklu Marlen Buhh ile evli olduğunun açıklandığı görülmektedir.

1- Davalı yabancı uyruklu olup, yabancılık unsuru taşıyan özel hukuka ilişkin işlem ve ilişkilerde uygulanacak hukuk ile Türk Mahkemelerinin yetkisini, 2675 sayılı Milletlerarası Özel Hukuk ve Usul Hukuku Hakkında Kanun düzenlenmektedir. (Y. 2. HD’nin 10.10.2002 gün ve 10808-11772 s. kararı)

  • YABANCI UNSURLU BOŞANMA DAVALARINDA UYGULANACAK HUKUKUN MÖHUKUN 13. MADDESİNE GÖRE BELİRLENMESİ GEREKTİĞİ

Anılan Kanunun 13. maddesinin 1. fıkrasında “Boşanma ve ayrılık sebepleri ve hükümleri eşlerin müşterek milli hukukuna tabidir.”

İkinci fıkrasında da “Eşler ayrı vatandaşlıkta iseler müşterek ikametgah hukuku, bulunmadığı takdirde müşterek mutad meskenleri hukuku, bunun da bulunmaması halinde Türk Hukuku uygulanır” hükmü mevcuttur.

Mahkemece, anılan hükümler gereğince hangi ülke hukukunun uygulanacağı araştırılmadan, tartışılmadan doğrudan doğruya Türk Hukukunun uygulanması usul ve yasaya aykırı bulunmuştur. (Y. 2. HD’nin 10.10.2002 gün ve 10808-11772 s. kararı)

  • YABANCI UNSURLU BOŞANMA DAVASINDA UYGULANACAK ÜLKE HUKUKU BELİRLENMEDEN TARAFLARDAN BİRİNİN TÜRK VATANDAŞI OLDUĞUNDAN BAHİSLE TÜRK MİLLİ HUKUKUNUN UYGULANAMAYACAĞI

Dosyada mevcut nüfus kaydının düşünceler bölümünde, davacı Yadin Topuz” un Alman uyruklu Marlen Buhh ile evli olduğunun açıklandığı görülmektedir.

1- Davalı yabancı uyruklu olup, yabancılık unsuru taşıyan özel hukuka ilişkin işlem ve ilişkilerde uygulanacak hukuk ile Türk Mahkemelerinin yetkisini, 2675 sayılı Milletlerarası Özel Hukuk ve Usul Hukuku Hakkında Kanun düzenlenmektedir.

Anılan Kanunun 13. maddesinin 1. fıkrasında “Boşanma ve ayrılık sebepleri ve hükümleri eşlerin müşterek milli hukukuna tabidir.”

İkinci fıkrasında da “Eşler ayn vatandaşlıkta iseler müşterek ikametgah hukuku, bulunmadığı takdirde müşterek mutad meskenleri hukuku, bunun da bulunmaması halinde Türk Hukuku uygulanır” hükmü mevcuttur.

Mahkemece, anılan hükümler gereğince hangi ülke hukukunun uygulanacağı araştırılmadan, tartışılmadan doğrudan doğruya Türk Hukukunun uygulanması usul ve yasaya aykırı bulunmuştur. (Y. 2. HD’nin 10.10.2002 gün ve 10808-11772 s. kararı)

  • YABANCI UNSURLU BOŞANMA VE AYRILIK DAVALARINDA UYGULANACAK HUKUK
  • VATANDAŞLIĞIN TESPİTİ

2675 sayılı MÖHUK’un 13. maddesine göre, “Boşanma ve ayrılık sebepleri ve hükümleri eşlerin müşterek milli hukukuna tabidir. Eşler ayrı vatandaşlıkta iseler, müşterek ikametgah hukuku; bunun da bulunamaması halinde Türk Hukuku uygulanır.”

Yasa hükmüne göre, uygulanacak hukukun tespiti için tarafların vatandaşlığının, ayrı vatandaşlıkta iseler, müşterek ikametgahlarının belirlenmesi gerekir. 403 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunu’nun 39. maddesi uyarınca, vatandaşlıkta tereddüt halinde çözüm mercii İçişleri Bakanlığıdır. Şu halde, davacının Türkiye ve Avusturya vatandaşlıklarından hangisine sahip olduğunun araştırılması gerekir.(Y. 2. HD’nin 03.06.1996 gün ve 4878-6037 s. karan. YKD. 1997/7.8. Sh: 1056)

Avukat Saim İNCEKAŞ – Adana Avukatlık ve Hukuk Ofisi

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Vasiyetname Nasıl Okunur ve Yorumlanır

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir. Bilginin fonlanması ve geliştirilmesi amacıyla sitemize kayıtlı olmayan ziyaretçilerimizin günlük 3 makale görüntüleme hakkı bulunmaktadır.