Siteden ayrılmadan önce tarafımca yazılan site içi arama motorunu deneyin.

Vize Başvurusunun Reddine İtiraz

Vize talebi yabancı bir ülke tarafından reddedilen kişinin, bu ret kararına nasıl itiraz edebileceğini sizler için açıkladım.

Öncelikle vize talebini reddeden büyükelçiliğin hangi şehirde olduğunu saptamalısınız. Daha sonra aşağıdaki gibi itiraz gerekçelerinizi anlatan düzgün bir dilekçe hazırlayıp süreci yakından takip etmelisiniz.

FEDERAL ALMANYA CUMHURİYETİ BÜYÜKELÇİLİĞİ’NE

ANKARA

Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olan müvekkilim……ile eşi……evlenmiş olmaları nedeniyle Konsolosluğunuza vize başvurusunda bulunmuştur. Müvekkilimin yapmış olduğu bu başvurunun Konsolosluğunuzca redd edilmesi üzerine, müvekkilim avukatı olarak bu redd sonucuna itiraz edebilmem için ……yevmiye numaralı vekaletnamesi ile beni yetkilendirmiştir. Aramızdaki avukat müvekkil ilişkisini belgeleyen vekaletname aslı, apostil şerhi aslı ve Almanca tercümesi Konsolosluğunuza ekte sunulmuştur.

Müvekkilimin Konsolosluğunuza yapmış olduğu aile birleşimi vize başvurusu …….numaralı kod ile reddedilmiştir. Ret gerekçeleri olarak; müvekkil ile eşi işçin yapılan eş anketi değerlendirmesinde sorulan sorulara verilen cevaplarda tutarsızlıklar olması, tarafların birbirilerinin sosyal yaşamları hakkında yeterli bilgi sahibi olmaması, müvekkilin muhafazakar bir aile yapısı olması düşünüldüğünde 20 yaş farkının çok olması gibi nedenler belirtilmiştir. Müvekkil ile eşinin yaptığı evlilik gerçek bir evlilik olup,müvekkilim ve eşi birbirini çok sevmektedir. Bu evliliğin gerçek olduğunu ispatlayan tüm dayanaklar aşağıda sıralı olarak belirtilmiş olup ekte Konsolosluğunuza sunulur:

1-Evliliğin gerçekliğini ispatlayan en önemli delil, Türkiye geleneklerine göre düğünden önce yapılan nişan merasimine ve resmi nikaha ait video kayıtları ve fotoğraflar. Sözkonusu video ve fotoğraflar bir flaş belleğe aktarılmış olarak Konsolosluğunuza sunulur. Video kaydı izlenip, fotoğraflar incelendiğinde yapılan evliliğin gerçekliği açıkça anlaşılacaktır.

2-Evliliğin gerçekliğini ispatlayan diğer önemeli bir delil, müvekkil ve eşinin hem evlenmeden hem evlendikten sonra çekmiş oldukları fotoğraflar. Konsolosluğunuza sunulan bu fotoğrafların bir kısmı müvekkilin ve eşinin birlikte gittikleri tatillerde çekmiş oldukları fotoğraflar olup; bir kısmı ise nişan merasiminde ve resmi nikah günü çekilmiş fotoğraflardır. Tüm bu fotoğraflardan müvekkilimin ve eşinin birbirine olan sevgileri ve yaptıkları evliliğin gerçekliği açıkça anlaşılmaktadır.

3-Evliliğin gerçekliğini ispatlayan diğer önemli bir delil, müvekkil ve eşinin WhatsApp ve Instagram yazışmalarıdır. Müvekkilin eşinin kullanmakta olduğu telefon üzerinden çıktısı alınana tüm WhatsApp ve Instagram yazışmaları Almanca tercümesi yapılarak Konsolosluğunuza sunulur. Yazışmalarda çiftlerin birbirilerine olan sevgilerini hergün ifade etmeleri, hergün birbirlerine olan özlemlerini samimiyetle dile getirmeleri hergün sohbet etmeleri yapılan evliliğin gerçekliğini açıkça ortaya koymaktadır. Hatta bir WhatsApp yazışmasında müvekkil ile eşinin çocuk sahibi olmak istemeleri, bu nedenle doktora gitmeleri,müvekkilin eşinin çocuklarının olmaması nedeniyle duyduğu üzüntü bir yazışmalarına yansımıştır.(……numaralı yazışma)

Müvekkilimin muhafazakar/geleneksel bir aile yapısı olduğu kanaatine varılarak, eşiyle arasında 20 yaş farkının fazla olarak ifade edilmesi kabul edilemez. Öncelikle müvekkilim ve eşi birbirini çok sevmektedir ve aralarındaki yaş farkı onlar için bir sorun olmamıştır. Sunmuş olduğumuz tüm belgeler bunun kanıtıdır. Müvekkilin ailesi muhafazakar/geleneksel bir aile değildir. Müvekkilimin ailesinde ve yakın çevresinde çok uzun yıllardan beri Almanya’da yaşayan birçok yakının olması nedeniyle, Almanya ülkesinin yaşam biçimini, ilişkilerin şeklini bilmektedirler. Yurtdışında yaşayan yakınları nedeniyle zaman içinde oradaki kültür ile bir etkileşimleri olmuş hatta benimsemişlerdir. Müvekkil ve eşi aynı şehirde doğmuşlardır, köyleri farklıdır. Birbirine çok yakın köyleri olan müvekkil ve eşi bu nedenle ortak bir kültüre sahiptir. Bu nedenle gerek müvekkilin ailesi gerek eşinin ailesi çiftler arasındaki yaş farkını hiç sorun etmeden, çiftlerin birbirine olan aşklarına saygı duymuşlardır. Aralarında değil 20 yaş farkı 30 yaş farkı olan birçok evlilik gerek Almanya’da gerek Türkiye’de vardır. Bu durum dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi Türkiye’de de eski geleneksel yapının modern zaman karşısında duramaması ile açıklanabilir. Çünkü Dünya’nın birçok ülkesinde olduğu gibi Türkiye’de de geleneklerden ziyade bireylerin tercihleri önem kazanmıştır.

Müvekkil eş anketi sırasında sorulan sorulara içinde bulunduğu heyecan sebebiyle farkında olmadan yanlış cevaplamış olabilir. Sadece orada sorulan soruların göz önüne alınarak vize değerlendirmesi yapılması müvekkilim için hak kaybına sebep olacaktır. Çünkü sunmuş olduğumuz tüm video kayıtları, fotoğraflar ve yazışmalar dikkatle incelendiğinde bu evliliğin gerçek olduğu açıkça ortaya çıkacaktır. Müvekkilim ve eşinin daha fazla mağdur olmaması için itirazla sunmuş olduğumuz tüm belgelerin de gözönüne alınarak yeniden vize değerlendirmesi yapılması müvekkilim adına önemle arz ve talep olunur.Vize değerlendirmesi sırasında eksik evrak olması halinde bu durumun müvekkilimin avukatı olarak….. adresim yoluyla tarafıma bildirilmesi önemle talep olunur. Vize değerlendirme sonucunun ise aşağıda belirtilen müvekkilimin adresine bildirilmesi önemle talep olunur.

Yazar Hakkında: Avukat Saim İncekaş

Saim İncekaş, Adana Barosu'na kayıtlı bir avukattır. 2016 yılından bu yana Merkezi Adana'da bulunan ve kurucusu olduğu İncekaş Hukuk Bürosu'nda çalışmaktadır. Yüksek lisans derecesi ile hukuk eğitimini tamamladıktan sonra bu alanda birçok farklı çalışma yürütmüştür. Özellikle aile hukuku, boşanma, velayet davaları, çocuk hakları, ceza davaları, ticari uyuşmazlıklar, gayrimenkul, miras ve iş hukuku gibi alanlarda uzmandır. Saim İncekaş, sadece Adana Barosu'nda değil, aynı zamanda Avrupa Hukukçular Derneği, Türkiye Barolar Birliği ve Adil Yargılanma Hakkına Erişim gibi dernek ve kuruluşlarda da aktif olarak görev almaktadır. Bu sayede, hukukun evrenselliği konusundaki farkındalık ve hukuk sistemine olan güveni arttırmaya yönelik birçok çalışmada yer almaktadır. Randevu ve Ön Görüşme İçin WhatsApp Üzerinden Hemen İletişime Geçin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir