Yabancı mahkeme kararında velayet konusunda hüküm oluşturulmamış olması Türk kamu düzenine açıkça aykırılık oluşturmaz- Yargıtay Kararı

Yabancı mahkeme kararında velayet konusunda hüküm oluşturulmamış olması Türk kamu düzenine açıkça aykırılık oluşturmaz

Tanınması istenen Hamburg-Harburg Asliye Hukuk Mahkemesinin boşanma davasında, tarafların boşanmalarına karar verilmiş olup, müşterek çocukların velayetleri ile ilgili bir düzenleme yapılmamıştır.

Yabancı mahkeme karannda velayet konusunda hüküm oluşturulmamış olması Türk kamu düzenine açıkça aykırılık oluşturmaz. Zira velayete ilişkin düzenleme sonradan da istenebilir. Hükmün bu konuda eksiklik taşıması kamu düzenini zedelemez. Davanın kabulü gerekirken, yetersiz gerekçe ile davanın reddi usul ve yasaya aykırıdır. (Y2HD, 29.12.2011, E. 2011/5479, K. 2011/24132.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Yazar Hakkında: Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana İncekaş Hukuk - Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle aile, boşanma, ceza, ticaret ve yabancılar hukuku dallarında pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Epistemofili teşhisi bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir