Siteden ayrılmadan önce tarafımca yazılan site içi arama motorunu deneyin.

Shell, Petrol Sızıntıları İçin Nijeryalı Çiftçilere Ödeme Yapacak

Mahkeme kararı, Shell’in dünyanın en kirli yerlerinden biri olan Nijer Deltası’ndan sorumlu tutulmasını isteyen çevreciler için büyük bir başarı oldu.

Hollanda temyiz mahkemesi Cuma günü, petrol devi Shell’in Nijer Deltası’ndaki petrol sızıntılarından sorumlu olduğunu ve geçim kaynakları kirlilik nedeniyle yok olan çiftçilere tazminat ödemesi gerektiğini söyledi.

Lahey Temyiz Mahkemesi kararı, Hollanda merkezli Shell’i, yerel mahkemenin kararını bozarak sorumlu tuttu.

Shell, sızıntıların kendi ihmalinden çok petrol hırsızlarının yaptığı zararlardan kaynaklandığını iddia etti ancak kanıtlayamadı. Yargıç Michiel Bonneur mahkeme salonunda Covid-19 kısıtlamaları nedeniyle çoğunlukla boş olan “Bu, sızıntıların neden olduğu zarardan Shell Nijerya’yı sorumlu kılıyor” dedi.

Dava, çevre örgütü Milieudefensie ve dört Nijeryalı çiftçinin Shell aleyhindeki bir şikayette İngiliz-Hollandalı devin bölgedeki petrol boru hatlarını koruyup bakımını yapmadığını ve yerel çevreyi yok ettiğini iddia ettikleri 2008 yılına dayanıyor. Eric Dooh, Elder Friday Alfred Akpan, Chief Fidelis A. Oguru ve Alali Efanga, daha önce çiftçi olarak geçimlerini sağlayabildiklerini, ancak şimdi arazinin çok zarar gördüğünü, geçim kaynaklarının gittiğini ve aileleri ve komşularının sık sık hastalandığını ve hatta bazılarının kirlilik nedeniyle öldüğünü belirtti.

Petrol üretimi 1950’lerde Batı Afrika’da aşağı yukarı Belçika büyüklüğünde bir alan olan Nijer Deltası’nda başladı. Uluslararası Af Örgütü’nün “dünyanın en kirli yerlerinden biri” dediği bölgeden şu anda günde yaklaşık 2 milyon varil çıkarılıyor. Shell, 2008’de bölgedeki iki sızıntı için Nijerya’da bugüne kadarki en büyük ceza olan 83 milyon dolarlık cezayı ödedi.

Oil flows on the creek water’s surface near an illegal oil refinery in Ogoniland, outside Port Harcourt, in Nigeria’s Delta region, in 2011. (AP Photo/Sunday Alamba, File)

Yazar Hakkında: Avukat Saim İncekaş

Saim İncekaş, Adana Barosu'na kayıtlı bir avukattır. 2016 yılından bu yana Merkezi Adana'da bulunan ve kurucusu olduğu İncekaş Hukuk Bürosu'nda çalışmaktadır. Yüksek lisans derecesi ile hukuk eğitimini tamamladıktan sonra bu alanda birçok farklı çalışma yürütmüştür. Özellikle aile hukuku, boşanma, velayet davaları, çocuk hakları, ceza davaları, ticari uyuşmazlıklar, gayrimenkul, miras ve iş hukuku gibi alanlarda uzmandır. Saim İncekaş, sadece Adana Barosu'nda değil, aynı zamanda Avrupa Hukukçular Derneği, Türkiye Barolar Birliği ve Adil Yargılanma Hakkına Erişim gibi dernek ve kuruluşlarda da aktif olarak görev almaktadır. Bu sayede, hukukun evrenselliği konusundaki farkındalık ve hukuk sistemine olan güveni arttırmaya yönelik birçok çalışmada yer almaktadır. Randevu ve Ön Görüşme İçin WhatsApp Üzerinden Hemen İletişime Geçin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir