Siteden ayrılmadan önce tarafımca yazılan site içi arama motorunu deneyin.

İltica Başvuru Dilekçesi

İltica Başvuru Dilekçesi 1

ADANA İL GÖÇ İDARESİ MÜDÜRLÜĞÜ’NE

BAŞVURUCU :

AÇIKLAMALAR

Ben Hafiz Celal, Pakistan uyrukluyum. Ülkemi mültecilik koşulları altında dini inançlarım ve siyasi düşüncelerim nedeniyle zulüm görme korkusuyla ve ülkemde devam eden ayrım gözetmeyen şiddet hareketleri nedeniyle terk ederek Türkiye’ye sığındım.

Pakistan’da farklı bir dini gurup üyesiyim. Üniversite yıllarında “Jamiat Ahle Hadith”(Ehli Hadis Cemiyeti) üyesiydim. Mezun olduktan sonra bu grup içinde faaliyet göstermeye devam ettim. Mensup olduğum cemaatle Şii cemaatler arasında uzun yıllardır süren çatışmalar söz konusudur. Ben de bu çatışmalarda iki kere yaralandım. Daha sonra ölüm tehditleri aldım. Hatta mensubu olduğum cemaatten arkadaşlarımız kaçırıldı ve bir daha kendilerinden haber alınamadı. Son yıllarda Şii-Sünni çatışması arttı ve okullar camiler sürekli bombalanmaya başladı. Her gün insanlar ölmekte. Ben bu olaylardan sonra evimden kaçtım ve başka şehirlerde sürekli saklandım ama sürekli beni rahatsız etmeye devam ettiler ve Pakistan’daki bu yaşamım artık tehlikeli bir hal aldı. Ülkemde sığınabileceğim güvenli bir yer kalmadı. Nereye gidersem gideyim artık can güvenliğim yoktur.

Ülkemdeyken üyesi olduğum cemaatin lideri İhsan İlahi Zahir (Ehsan Elahi Zaheer) bir suikaste kurban gitmiş ve olay faili meçhul olarak kalmıştır. Ancak bu suikastların Şii militanlarca yapıldığı bilinmektedir.

Ben baskı ve ölüm tehditlerinden sonra ailem ile konuştum ve istemediğim halde ülkemi terk etme kararı aldım.

Pakistan ile Türkiye arasında kardeşlik bağlarının çok iyi olduğu ve Pakistanlıları sevdiklerini düşündüğüm için Türkiye’ye geldim. Ülkemizde haberlerde Türkiye’nin dünyadaki bütün Müslümanlara yardım ettiği sürekli medyada ve insanlar arasında söyleniyordu.

Türkiye’ye geldiğimde önce bir fabrikada çalıştım sonra işporta işi yaptım. Türkiye de son dönemde yaşanan terör olaylarından dolayı yabancıların kaldıkları evlerde sürekli operasyon yapılıyormuş ben de bir arkadaşımı ziyarete gittiğimde operasyon yapıldı ve gözaltına alınarak haksız yere tutuklandım. 3 ay tutuklu kaldım ancak daha sonra olayla ilişkim olmadığı anlaşıldı ve savcılıkça resen tahliye edildim.

Ancak her nasılsa resimlerim Türk ve yabancı basında paylaşıldı. Arkadaşımın babasını Pakistan’da istihbarat şube polisleri alıp benim hakkımda sorular sormuşlar.

Ülkeme gönderilmem veya sınır dışı edilmem halinde dini inançlarım ve siyasi düşüncelerim nedeniyle işkence veya insanlık dışı ya da onur kırıcı muamele veya cezaya maruz kalmam, haksız yere hapsedilmem temel hak ve özgürlüklerimin ihlal edilmesi ve hatta öldürülmem söz konusudur. Sığınabileceğim güvenli bir üçüncü ülke yoktur. Pasaportum da yoktur.

Bu nedenle sığınma başvurumun kabul edilmesi, tarafıma ikincil koruma statüsü verilmesini saygıyla arz ve talep ederim.

İltica Başvuru Dilekçesi 2

T.C. ADANA VALİLİĞİ İL GÖÇ İDARESİ MÜDÜRLÜĞÜ’NE

TALEPTE BULUNAN :

KONU : Kurumunuzca ihdas edilen X tarih X sayılı “Sınır Dışı Etme Kararı”nın kaldırılarak tarafıma “mülteci” statüsünün verilmesi hususunda iltica başvurumuzun sunulması hakkındadır.

AÇIKLAMALAR

Yukarıda verilen kimlik numarasından da anlaşılacağı üzere tarafım geçici kimlik ile yaklaşık 6 yıldır Türkiye’de yaşayan Suriye uyruklu bir sığınmacıyım. Belirtilen mutad yerleşim adresinde ikamet etmekte ve inşaat işlerinde çalışmaktayım. Emniyet görevlilerince X tarihinde tarafıma yönelik güvenlik sorgulaması yapılmış ve cep telefonumda 2013 yılında Humus’ta vefat eden kardeşimin sosyal medyada yer alan fotoğrafının bulunması ve sima olarak tarafıma çok benzemesi nedeniyle gözaltına alınarak İl Göç İdaresi’nin Seyhan’da bulunan toplama merkezine sevk edildim. Ve “Kamu Güvenliğini Tehdit” açısından makul şüphe gerekçesi ile hakkımda X tarih X sayılı yazı “Sınır Dışı Etme Kararı” ihdas edildi.

Anılan karar, hukuki dayanaktan yoksun ve haksız nitelikte olup, “kamu güvenliği” açısında tarafım yönünden somut biçimde bir temas/iltisak noktası tespit edilememiştir. Esasen yukarıda da belirtildiği üzere, kardeşim X 2013 yılında ÖSO birliklerinin safında yer aldığı bir çatışmada vefat etmiş olup; Türkiye Cumhuriyeti’nin ulusal çıkarına tehdit oluşturacak kasti bir hareketi olmamıştır. Nitekim tarafım açısından Türkiye Cumhuriyeti adli makamlarınca başlatılan herhangi bir soruşturma ya da kovuşturma dosyası bulunmamaktadır.

Kaldı ki, Suriye’de uzun yıllardır devam eden savaş ortamından ailemin ve kendimin korunması için Türkiye Cumhuriyeti’ne sığınmak zorunda kaldık. Bu bağlamda uyruğumun bulunduğu ülkede, sıcak çatışmalar halen devam etmekte olup, sınır dışı edilmem halinde ciddi anlamda hayati tehlike ve riskle karşı karşıya kalmış olacağım. Bu durum, AİHS’nin en temel kriteri sayılan yaşama hakkımın elimden alınması anlamına gelecek olup, ilgili “sınır dışı etme kararı” başta Cenevre Sözleşmesi ve ek protokoller olmak üzere, uluslararası mevzuata, sözleşmelere ve yerleşmiş teamüllere açıkça aykırıdır.

Dolayısıyla yukarıda belirtilen adreste yaşamam hasebiyle, tarafıma Serbest İkamet Hakkı’nın sunularak, Kurumunuzca ihdas edilen X tarih X sayılı “Sınır Dışı Etme Kararı”nın kaldırılarak, mevcut saldırı riskine binaen meşru sayılması gereken iltica talebimin kabulüne karar verilmesini ve gereğini Sayın Makamınızdan Arz ve Talep Ederim.

Saygılarımla.

Başvuruda Bulunan

Yazar Hakkında: Avukat Saim İncekaş

Saim İncekaş, Adana Barosu'na kayıtlı bir avukattır. 2016 yılından bu yana Merkezi Adana'da bulunan ve kurucusu olduğu İncekaş Hukuk Bürosu'nda çalışmaktadır. Yüksek lisans derecesi ile hukuk eğitimini tamamladıktan sonra bu alanda birçok farklı çalışma yürütmüştür. Özellikle aile hukuku, boşanma, velayet davaları, çocuk hakları, ceza davaları, ticari uyuşmazlıklar, gayrimenkul, miras ve iş hukuku gibi alanlarda uzmandır. Saim İncekaş, sadece Adana Barosu'nda değil, aynı zamanda Avrupa Hukukçular Derneği, Türkiye Barolar Birliği ve Adil Yargılanma Hakkına Erişim gibi dernek ve kuruluşlarda da aktif olarak görev almaktadır. Bu sayede, hukukun evrenselliği konusundaki farkındalık ve hukuk sistemine olan güveni arttırmaya yönelik birçok çalışmada yer almaktadır. Randevu ve Ön Görüşme İçin WhatsApp Üzerinden Hemen İletişime Geçin

Yorum var.

  1. Kazım Güven Çelebi

    Merhaba Saim Bey,
    Bir kaç kez Telefonla aradım lakin cevap vermediniz. Yurt dışında gidip çalışmak isteyen bir yakınım için İltica başvuru dilekçesine ihtiyacımız var yazmak istiyorum. dönerseniz makbule geçer

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir