Siteden ayrılmadan önce tarafımca yazılan site içi arama motorunu deneyin.

BM Sağlık Ajansı, Aşı İstifçiliğine Karşı Uyardı

Avrupa Birliği, bir aşı üreticisi tarafından blok dışına doz ihraç etmeyi engellemekle tehdit ettikten sonra, Dünya Sağlık Örgütü daha zengin ülkeleri pandemiyi daha da kötüleştirebilecek aşı istifçiliğine karşı koymak amacıyla çağrıda bulundu.

Dünya sağlık örgütü zengin ve fakir ülkeler arasındaki aşı dağılımı dengesizliğinin önlenmesi için dünyaya çağrıda bulundu. Zengin ülkelerin aşı istifleyerek gereğinden fazla stok yapmasının doğru olmadığını belirtti.

Aşı istifçiliğine karşı uyarı

Dünyanın dört bir yanındaki ülkeler, yeni koronavirüsün Çin’de ortaya çıktığı günden beri en pandemiden kurtulmanın tek yolu olarak görülen aşıları güvence altına almak için yarışıyor. Johns Hopkins Üniversitesi tarafından izlenen verilere göre, geçen hafta 99.501 ölüm bildirildi. Resmi ölü sayısı 2,2 milyondan fazladır.

Yine de yeni bir umut verici eğilim ortaya çıkıyor: Yeni teyit edilen enfeksiyonların sayısı düşmeye devam ediyor. 850.000’den fazla yeni enfeksiyonun rapor edildiği 8 Ocak civarında zirve yaptığından beri, Perşembe günü yaklaşık 590.000 doğrulanmış vaka rapor edildi. DSÖ, geçen hafta yeni vakaların %15 düştüğünü söyledi. Düşüş, Amerika ve Avrupa’da tecrit ve toplantı yasakları gibi çevreleme önlemlerinin bir sonucudur, iki bölge açık ara virüs tarafından en sert vurulan bölgelerdir.

Şimdiye kadar, aşılar dünya çapında çok dengesiz bir şekilde dağıtıldı. ABD, 26 milyondan fazla dozla en çok aşı uygulayan ülke oldu. Çin yaklaşık 23 milyon aşı uyguladığını bildirdi. İngiltere ve İsrail de çabalarında gayet iyi. Oxford Üniversitesi’ne bağlı bir araştırma projesi olan Our World in Data’ya göre, her 100 kişiden 50’sinin aşı olduğu İsrail, dünyadaki kişi başına en yüksek aşılama oranına sahip ülke.

Pfizer’s Covid-19 vaccine is administered to a health care worker in Houten, Netherlands, on Jan. 8, 2021. (AP Photo/Peter Dejong)

Yazar Hakkında: Avukat Saim İncekaş

Saim İncekaş, Adana Barosu'na kayıtlı bir avukattır. 2016 yılından bu yana Merkezi Adana'da bulunan ve kurucusu olduğu İncekaş Hukuk Bürosu'nda çalışmaktadır. Yüksek lisans derecesi ile hukuk eğitimini tamamladıktan sonra bu alanda birçok farklı çalışma yürütmüştür. Özellikle aile hukuku, boşanma, velayet davaları, çocuk hakları, ceza davaları, ticari uyuşmazlıklar, gayrimenkul, miras ve iş hukuku gibi alanlarda uzmandır. Saim İncekaş, sadece Adana Barosu'nda değil, aynı zamanda Avrupa Hukukçular Derneği, Türkiye Barolar Birliği ve Adil Yargılanma Hakkına Erişim gibi dernek ve kuruluşlarda da aktif olarak görev almaktadır. Bu sayede, hukukun evrenselliği konusundaki farkındalık ve hukuk sistemine olan güveni arttırmaya yönelik birçok çalışmada yer almaktadır. Randevu ve Ön Görüşme İçin WhatsApp Üzerinden Hemen İletişime Geçin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir