Amerika’da İşsizliğe Rağmen Son 34 Yılın En Düşük İflas Oranı

ABD'de iflas oranları azaldı
ABD’de iflas oranları azaldı

Şahıs şirketleri ve küçük işletmelerin iflas başvurusu, Covid-19 salgınının neden olduğu rekor seviyedeki işsizliğe rağmen Amerika’da 2020’de keskin bir şekilde düştü.

Amerika’da bugüne dek iflas başvuruları ile toplumda yaşanan krizler paralel bir orantı sergilemişti. Ancak son dönemde işsizliğin artmasına rağmen iflas bildirimi sayısının düşüklüğü ters bir orantı sergiledi.

Amerika’da 2020 yılında bir önceki yıla göre işsizlik %3 oranında artarak %6 oranına ulaştı. İşsizlik artışında işyerlerinin işçi çıkarmaları etkili oldu.

ABD geçen yıl Büyük Buhran’dan bu yana en yüksek işsizlik oranlarını kaydetmiş olsa da, bu hafta ABD Mahkemeleri İdari Ofisi tarafından yayınlanan bir rapor, iflas başvurularının sayısının gerçekten önemli ölçüde azaldığını gösteriyor.

Perşembe günü yayınlanan rapora göre, iflas davaları 2019’dan 2020’ye% 29,7 düştü. Rapora göre, toplam iflas davası sayısı, yalnızca 530.438 iflasın yapıldığı 1986’dan bu yana en düşük seviyede yer aldı.

İflas hukuku uzmanları ve bazı medya raporları, iflas başvurularında bir artış beklemelerine rağmen bu beklentileri tam tersine çıktı.

Amerika Barolar Birliği, “İnsanların aldıkları kararlarda ihtiyatlı olmaları gerekiyor,” diye uyardı, “Tüketici davaları arttığında, az deneyimli avukatların hızlı para kazanmak amacıyla iflas uygulamasına yöneldiği gözlemlenmektedir” İflas bildiriminde bulunmayı düşünen kişilerin bu alanda deneyimli profesyoneller aramasının önemli olduğunu söyleyerek, Ulusal Tüketici İflas Avukatları Birliği üyesi hukukçularla çalışmayı tavsiye ediyor.

ABD'de iflas oranları azaldı

Yazar Hakkında: Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana İncekaş Hukuk - Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle aile, boşanma, ceza, ticaret ve yabancılar hukuku dallarında pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Epistemofili teşhisi bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir