Yabancı ülke mahkemelerince verilen boşanma kararları tanıma ya da tenfizi istemi basit yargılama usulü hükümlerine göre incelenerek karara bağlanır- Yargıtay Kararı

Nis 23, 2020 | Boşanmanın Tanıma ve Tenfizi

Yabancı ülke mahkemelerince verilen boşanma kararları tanıma ya da tenfizi istemi basit yargılama usulü hükümlerine göre incelenerek karara bağlanır

Dava, yabancı mahkemece verilen boşanma kararının tanınması isteğine ilişkin olup, basit yargılama usulü hükümlerine göre incelenerek karara bağlanır. (5718 s.MÖHUK.md.55/1). Davanın tabi olduğu bu usulde, işlem yapıldığında yürürlükte olan Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanununa göre davalı ilk oturuma kadar cevap verme ve varsa iptidai itirazlannı bildirme hakkına sahiptir(HUMK.md. 509).

Dava dilekçesi ve duruşma günü davalıya 14.12.2010 günü tebliğ edilmiştir. Bu tarihten önce yapılan 26.10.2010 tarihli ilk oturumda “davalıyla ilgili tebligat evrakı beklenmek üzere” duruşma 08.02.2011 günü saat ll:15’e ertelenmiştir.

Duruşmanın belli edilen gün ve saatte yapılması asildir. Davalı adına vekilinin 08.02.2011 tarihindeki oturuma katılmak üzere mahkemeye geldiği, durumu mübaşire bildirdiği, hakim katip ve mübaşir tarafından imzalanan 08.02.2011 tarihli tutanaktan anlaşılmaktadır.

X tarihli oturumun, belirlenen saatten önce ll:08’de açıldığı UYAP sorgulamasıyla belirlenmiştir. 08.02.2011 tarihli oturum zaptında davalının ve vekilinin yoklamasının yapıldığına ilişkin bir bilgi de bulunmamaktadır. Davalı vekili X tarihli oturuma katılmak üzere geldiğine göre, yoklaması yaptırılmadan belirlenen saatten önce oturum açılıp yargılamaya devamla aynı tarihte hüküm kurulması, savunma hakkını kısıtlayan önemli bir usul hatası olup, bozmayı gerektirmiştir. (Y2HD, 25.01.2012, E. 2011/6369, K. 2012/1218.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir. Bilginin fonlanması ve geliştirilmesi amacıyla sitemize kayıtlı olmayan ziyaretçilerimizin günlük 3 makale görüntüleme hakkı bulunmaktadır.