Yabancı mahkeme kararının aslı veya örneği ile tercümesinin kesinleşme belgesiyle birlikte sunulmaması nedeniyle verilen ret kararı kesin hüküm oluşturmaz- Yargıtay Kararı

Nis 24, 2020 | Boşanmanın Tanıma ve Tenfizi

Yabancı mahkeme kararının aslı veya örneği ile tercümesinin kesinleşme belgesiyle birlikte sunulmaması nedeniyle verilen ret kararı kesin hüküm oluşturmaz

Yabancı mahkeme kararının onanmış aslı veya yabancı mahkeme tarafından verilmiş onanmış örneği ile tercümesinin kesinleşme şerh veya kesinleşme belgesiyle birlikte sunulmaması (5718 s.K.md.53) nedeniyle ret karan verildiği ve bu nedenle ret karanmn kesin hüküm niteliğinde olmadığının anlaşılmasına göre yerinde görülmeyen bütün temyiz itirazlanmn reddiyle usul ve kanuna uygun olan hükmün onanmasına (Y2HD, 24.01.2011, E. 2010/10761, K. 2011/872.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Uyarı: Bu işlem için giriş yapmanız gerekmektedir. Üst menüde yer alan üye giriş sayfasından ücretsiz giriş yapabilirsiniz.