Velayetin Tedbiren Değiştirilmesi Dava Dilekçesi

Şub 18, 2020 | Velayetin Değiştirilmesi

Velayetin Tedbiren Değiştirilmesi Dava Dilekçesi

X AİLE MAHKEMESİ HAKİMLİĞİ’NE

 

DOSYA NO:

 

DAVACI                                  :

VEKİLİ                                   :

DAVALI                                  :

KONU                                     : Velayetin tedbiren değiştirilmesi talebimizden ibarettir.

AÇIKLAMALAR                    :

Yukarıda esas numarasını vermiş olduğumuz hakimliğiniz dosyasında, müşterek çocuklar …. velayetlerinin geçici olarak davalı babaya verilmesine karar verilmiştir. Ancak verilmiş olan bu ara karardan dönülmesi gerekmektedir. Şöyle ki;

Yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi müşterek çocukların velayeti geçici olarak davalı babaya verilmiştir. Ancak davalı baba çocuklarla hiçbir şekilde ilgilenmemiş, öz bakımlarını ve tedavilerini umursamamış, çocukların okula gidiş gelişlerinde dahi velayet kendisinde olmasına rağmen bu duruma önem vermemiştir.

Daha önce ki beyanlarımızda ve dava dilekçemizde de belirtmiş olduğumuz üzere müşterek çocuk … 5 yaşında olup … rahatsızlığı mevcuttur. Bu hususa ilişkin belgeleri ve hastane raporlarını daha önce mahkemeniz dosyasına sunmuştuk. Hastalığından dolayı müşterek çocuk …’nın düzenli olarak tedavisinin yapılması ve rutin olarak hastalığının takibi gerekmekte iken davalı baba çocuğunun son kontrollerini yaptırmayı ihmal etmiştir. Yine belirtmemiz gerekir ki çocuklarının okula gidiş gelişlerinde dahi velayet kendisinde olmasına rağmen yeterli özeni göstermeyen davalı babanın, daha fazla dikkat ve özenin gösterilmesi gereken hastalığın tedavisi ve takibi konusunda bundan sonraki süreçte de yetersiz kalacağı ve çocuğunu ihmal edileceği aşikardır.

Ayrıca belirmemiz gerekir ki müşterek çocuk … … yaşında belirli bir olgunluk seviyesine ulaşmış olup durumun anlam ve sonuçlarını kavrayabilecek bir yaştadır. …’da davalı babanın davranışları sebebiyle müvekkilimiz ile yaşamak istemektedir. Mahkemenizce gerekli görülmesi halinde bu hususlarda …’nın pedagog eşliğinde dinlenilmesini talep ediyoruz.

Çocukların tüm ihtiyaçlarıyla evlilik birliği içerisinde müvekkilimiz ilgilenirken, hal böyle olunca müşterek çocuklarla ilgilenmeyen davalı baba, tek başına hiç ilgilenemez duruma gelmiş ve müşterek çocukları müvekkilimize teslim etmiştir. Müşterek çocuklar şuan müvekkilimizdedir. Davalı baba müşterek çocuklara bakamayacağının bilinciyle böyle bir davranışta bulunmuştur. Anlatmış olduğumuz bu nedenlerden dolayı, müşterek çocukların velayetin tedbiren değiştirilmesi için hakimliğinize başvurma zorunluluğumuz hasıl olmuştur.

Velayet belirlenirken çocuğun üstün yararı gözetilmeli ve çocuğun bedensel, zihinsel, ahlaki, ekonomik vs. çıkarları göz önünde bulundurulmalıdır. Tarafların boşanma davasındaki kusurları velayetin kime verileceği hususunda tek başına belirleyici bir husus olarak değerlendirilmemelidir. Yukarıda açıklamış olduğumuz nedenlerden dolayı ve zaten davalı baba tarafından müvekkilimize teslim edilen müşterek çocukların velayetlerinin de tedbiren değiştirilerek müvekkilimize verilmesi çocukların üstün yararları açısından gereklidir.

Tüm bu durumlara rağmen velayet yine de geçici olarak müvekkilimize değil de davalıya verilmiştir.

NETİCE VE TALEP   : Yukarıda açıklamış olduğumuz nedenlerden dolayı talebimizin kabul edilerek, müşterek çocukların velayetlerinin tedbiren müvekkilimize verilmesini talep ederiz. TARİH

 

                                                                                                           Davacı Vekili

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Velayetin Tedbiren Değiştirilmesi Dava Dilekçesi

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir. Bilginin fonlanması ve geliştirilmesi amacıyla sitemize kayıtlı olmayan ziyaretçilerimizin günlük 3 makale görüntüleme hakkı bulunmaktadır.