Aklınıza takılan başka detaylar mı var?

Günlük 10.000'i aşkın ziyaretçisi olan hukuk forumunda sorularınızı gündeme getirebilirsiniz.

HUKUK FORUMU

Yorum yaparak bilgiyi çoğaltın!

Yazıyı okumanızın ardından konuyla alakalı fikir, düşünce, gelişme veya düzeltmelerinizi yorum kısmında belirtebilirsiniz. Bu sayede konuyla ilgili gelişmelerden e-posta yoluyla haberdar olur ve yenilikleri takip etme şansı yakalarsınız.

Velayetin Tedbiren Değiştirilmesi Dava Dilekçesi

Velayetin Tedbiren Değiştirilmesi Dava Dilekçesi

X AİLE MAHKEMESİ HAKİMLİĞİ’NE

DOSYA NO:

DAVACI                                  :

VEKİLİ                                   :

DAVALI                                  :

KONU                                     : Velayetin tedbiren değiştirilmesi talebimizden ibarettir.

AÇIKLAMALAR                    :

Yukarıda esas numarasını vermiş olduğumuz hakimliğiniz dosyasında, müşterek çocuklar …. velayetlerinin geçici olarak davalı babaya verilmesine karar verilmiştir. Ancak verilmiş olan bu ara karardan dönülmesi gerekmektedir. Şöyle ki;

Yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi müşterek çocukların velayeti geçici olarak davalı babaya verilmiştir. Ancak davalı baba çocuklarla hiçbir şekilde ilgilenmemiş, öz bakımlarını ve tedavilerini umursamamış, çocukların okula gidiş gelişlerinde dahi velayet kendisinde olmasına rağmen bu duruma önem vermemiştir.

Daha önce ki beyanlarımızda ve dava dilekçemizde de belirtmiş olduğumuz üzere müşterek çocuk … 5 yaşında olup … rahatsızlığı mevcuttur. Bu hususa ilişkin belgeleri ve hastane raporlarını daha önce mahkemeniz dosyasına sunmuştuk. Hastalığından dolayı müşterek çocuk …’nın düzenli olarak tedavisinin yapılması ve rutin olarak hastalığının takibi gerekmekte iken davalı baba çocuğunun son kontrollerini yaptırmayı ihmal etmiştir. Yine belirtmemiz gerekir ki çocuklarının okula gidiş gelişlerinde dahi velayet kendisinde olmasına rağmen yeterli özeni göstermeyen davalı babanın, daha fazla dikkat ve özenin gösterilmesi gereken hastalığın tedavisi ve takibi konusunda bundan sonraki süreçte de yetersiz kalacağı ve çocuğunu ihmal edileceği aşikardır.

Ayrıca belirmemiz gerekir ki müşterek çocuk … … yaşında belirli bir olgunluk seviyesine ulaşmış olup durumun anlam ve sonuçlarını kavrayabilecek bir yaştadır. …’da davalı babanın davranışları sebebiyle müvekkilimiz ile yaşamak istemektedir. Mahkemenizce gerekli görülmesi halinde bu hususlarda …’nın pedagog eşliğinde dinlenilmesini talep ediyoruz.

Çocukların tüm ihtiyaçlarıyla evlilik birliği içerisinde müvekkilimiz ilgilenirken, hal böyle olunca müşterek çocuklarla ilgilenmeyen davalı baba, tek başına hiç ilgilenemez duruma gelmiş ve müşterek çocukları müvekkilimize teslim etmiştir. Müşterek çocuklar şuan müvekkilimizdedir. Davalı baba müşterek çocuklara bakamayacağının bilinciyle böyle bir davranışta bulunmuştur. Anlatmış olduğumuz bu nedenlerden dolayı, müşterek çocukların velayetin tedbiren değiştirilmesi için hakimliğinize başvurma zorunluluğumuz hasıl olmuştur.

Velayet belirlenirken çocuğun üstün yararı gözetilmeli ve çocuğun bedensel, zihinsel, ahlaki, ekonomik vs. çıkarları göz önünde bulundurulmalıdır. Tarafların boşanma davasındaki kusurları velayetin kime verileceği hususunda tek başına belirleyici bir husus olarak değerlendirilmemelidir. Yukarıda açıklamış olduğumuz nedenlerden dolayı ve zaten davalı baba tarafından müvekkilimize teslim edilen müşterek çocukların velayetlerinin de tedbiren değiştirilerek müvekkilimize verilmesi çocukların üstün yararları açısından gereklidir.

Tüm bu durumlara rağmen velayet yine de geçici olarak müvekkilimize değil de davalıya verilmiştir.

NETİCE VE TALEP   : Yukarıda açıklamış olduğumuz nedenlerden dolayı talebimizin kabul edilerek, müşterek çocukların velayetlerinin tedbiren müvekkilimize verilmesini talep ederiz. TARİH

Davacı Vekili

Son düzenleme tarihi 23 Şubat 2020 16:08

Paylaş
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Bir yorum bırakın

E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.