Velayetin Kaldırılması ve Vasi Tayini Dava Dilekçesi

Tem 28, 2019 | Velayetin Kaldırılmasıu

Velayetin Kaldırılması ve Vasi Tayini Dilekçesi Nasıl Hazırlanır?

Bu yazımızda velayetin kaldırılması ve vasi tayini talebinin neleri içermesi gerektiğini, dava dilekçesinin nasıl hazırlanması gerektiğini kaleme aldık.

Velayetin Kaldırılması ve Vasi Tayini Dava Dilekçesi -1-

KOZAN ASLİYE HUKUK MAHKEMESİ’NE

(Aile Mahkemesi Sıfatıyla)

DAVACI                                               : 

DAVALI                                               :

VEKİLİ                                                : Avukat Saim İNCEKAŞ – Adana Barosu

VELAYET ALTINDAKİ ÇOCUK:

 

KONU                                                   : Velayetin kaldırılması ile küçük …’a tarafımın vasi olarak atanması için Sulh Hukuk Mahkemesi’ne ihbarda bulunulması isteminden ibarettir.

AÇIKLAMALAR                                :

Oğlum … ve gelinim … uzun yıllar önce evlenmişlerdir. Tarafların bu evlilikten … ve … isminde iki tane çocukları dünyaya gelmiştir.

X tarihinde geçirmiş olduğu trafik kazası sonucu rahmetli olmuştur. … öldükten sonra geride torunlarım ve davalı eşi kalmıştır. Ancak davalı … geride kalan çocukların velayetine sahip olmasına rağmen kızı …’ u yanına almış, oğlu …’ u ise bana bırakmıştır.

Dört yaşında yanıma yerleşmiş olan torunum … bana anne diye hitapetmekte olup, kendi öz annesini bir türlü benimseyememiş durumdadır. Küçüklüğünden beri benimle yaşayan ve tüm masrafları tarafımca karşılanan torunum …’ un velayetinin annesinden kaldırılarak vasisi olarak atanmam gerekmektedir. Zira;

1-) Torunum … babası öldüğünde henüz dört yaşında idi bugün ise on beş yaşındadır. Babası öldükten sonra annesi tarafından bana bırakılan torunumun dört yaşından beri tüm eğitim ve sosyal harcamalarını şahsım tarafından yapılmaktadır. Öyle ki;

Torunum benim yanımda ikamet etmesi sebebi ile gerek ilk okul dönemi gerekse lise dönemindeki hayatı boyunca okuluna benim gözetiminde gidip gelmiş halihazırda da gidip gelmektedir.

2-) Yaklaşık 11 yıldır benim ile birlikte yaşayan torunum …’ un gözlerinde görme bozukluğu bulunmaktadır. Bu yüzden sürekli bakıma muhtaç ve yanında bulunmam gerekmektedir. Nitekim bir ay kadar önce torunuma göz bozukluğundan kaynaklı … TL gözlük almak durumunda kaldım. Söz konusu gözlük Fransa’dan özel olarak getirilmiş olup, ekte sunmuş olduğum belgede görüldüğü üzere … kanalı ile temin edilmiştir. ANCAK ANNESİ SÖZ KONUSU MASRAFTA DAHİL HİÇBİR MASRAFINI KARŞILAMAMAKTA OLUP, ÇOCUĞU İLE İLGİLENMEMEKTEDİR.

3-) Yine yaklaşık iki hafta kadar önce torunum …’un aniden fenalaşması sebebi ile … Devlet Hastanesi’nde, … Hastanesi’nde ve … Anasağlık Çocuk Doğum Evi’nde tedavi olmuştur. Torunum … tedavisi devam ederken annesini aramış ve rahatsızlandığını dile getirmiştir. Ancak davalı … söz konusu çağrıya olumsuz cevap vererek müsait olmadığını ve oğlunu yanına alamayacağını beyan etmiştir. (Tüm bu hususlar tanık beyanları ile sabittir.)

 

YUKARIDA İZAHINA ÇALIŞTIĞIM SEBEPLERLE BİRLİKTE TORUNUM MERT OKUR İÇİN BABASININ ÖLÜMÜNDEN SONRA DEVLETİMİZİN ÇOCUĞUN İHTİYAÇLARI İÇİN 1.300 TL GİBİ BİR YARDIMDA BULUYOR OLMASI ANCAK VELAYETİ KENDİSİNDE BULUNAN DAVALI ANNENİN ÇOCUĞUNUN HİÇBİR MASRAFINA BU PARAYI KULLANMAMASI VE ÇOCUĞU İLE İLGİLENMEMESİ HUSUSLARI TÜMDEN GÖZETİLEREK VELAYET HAKKININ ANNEDEN KALDIRILARAK KÜÇÜĞE TARAFIMIN VASİ OLARAK ATANMASI İÇİN SULH HUKUK MAHKEMESİ’NE İHBARDA BULUNULMASI GEREKMEKTEDİR.

HUKUKİ NEDENLER                      : TMK ve yasal hükümler. 

HUKUKİ DELİLLER                        :

  • X tarafından kaşelenen belge fotokopisi,
  • Hastane kayıtları (celbi),
  • Yargıtay kararları,
  • Nüfus kayıtları,
  • Tanık beyanları,
  • Sair yasal deliller.

SONUÇ VE İSTEM                           : Yukarıda arz ve izah ettiğim hususlar dahilinde;

1) Öncelikle …’ un velayetinin davalı anne …’ten kaldırılmasını,

2) Velayetin kaldırılmasından sonra küçüğe tarafımın vasi olarak atanması için Sulh Hukuk Mahkemesi’ne ihbarda bulunulmasını mahkemenizden arz ve talep ederim. …

  Davacı

EKİ;

  • X tarafından kaşelenen belge fotokopisi,
  • Yargıtay kararları.

Velayetin Kaldırılması ve Vasi Tayini Dava Dilekçesi

Velayetin Kaldırılması ve Vasi Tayini Dava Dilekçesi(Olumlu Netice) -2-

[ihc-hide-content ihc_mb_type=”show” ihc_mb_who=”2,4″ ihc_mb_template=”1″ ]

NÖBETÇİ ( ) AİLE MAHKEMESİ’NE

DAVACI                                               : 

DAVALI                                               :

VELAYET ALTINDAKİ ÇOCUK         : 

 

KONU                                                   :  Velayetin kaldırılması ile küçük …’a tarafımın vasi olarak atanması için Sulh Hukuk Mahkemesi’ne ihbarda bulunulması isteminden ibarettir.

AÇIKLAMALAR

Davalı benim kızım olur ve gayri resmi olarak evliliğinden ise torunum olan… dünyaya gelmiştir ve ancak davalı evlendiği kişiden ayrılmış ve hamile olarak benim yanıma geldiler ve… olan torunum da benim yanımda ve evimde … tarihinde doğdu doğduğundan bu yana da benim yanımda kalmaktadır.

Ancak davalı başka birisi ile tekrar gayri resmi olarak evlendiği gibi davalının sol kolu sakat olmakla çocuğa da bakacak durumda da olmadığı gibi yeni evlenmiş olduğu kişi de çocuğu kabul etmemiştir.

Benim yanımda doğan ve benim yanımda kalan torunum olan…. ‘ün bu nedenlerden dolayı velayetinin bana verilmesini, torunum için ise Şahinbey Sosyal yardımlaşmadan yardım verilecekti velayeti bende olmadığı için vermediler. Bu şekilde maddi durumumuz iyi olmadığı gibi torunuma da yardım almak istemekteyim.

Bu nedenlerden dolayı küçük torunum olan…….. ‘ün velayetinin dava sonuna kadar tedbir olarak bana verilmesini, davadan sonrada bana verilmesini. Davalı da velayetin bana verilmesini istemektedir.

Bu nedenlerden dolayı iş bu davayı açma zarureti hasıl olmuştur.

DELİLLER : Nüfus kaydı, tanık beyanları ve sair deliller.

TANIKLAR

  • Adı ve Soyadı, TC Kimlik No, Adres, Tel
  • Adı ve Soyadı, TC Kimlik No, Adres, Tel

HUKUKİ SEBEPLER: MK, HMK ve ilgili mevzuat.

SONUÇ VE TALEP: Yukarıda kısaca açıklanan ve re’sen dikkate alınacak olan sebeplerle açılan davanın kabulüne, küçük torunum -Adı ve Soyadı- TC Kimlik No: … velayetinin dava sonuna kadar tedbir olarak, dava sonunda da tamamen tarafıma verilmesini saygılarımla arz ve talep ederim. tarih

[/ihc-hide-content]

Adana Barosu – Avukat Saim İncekaş -Velayet Avukatı

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Velayetin Kaldırılması ve Vasi Tayini Dava Dilekçesi

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank