Velayetin Kaldırılması Davasında Cezaevindeki Davalı Anneye Vasi Atanması Beklenmelidir

Haz 5, 2020 | Velayetin Kaldırılmasıu

Velayetin Kaldırılması Davasında Cezaevindeki Davalı Anneye Vasi Atanması Beklenmelidir

Velayetin kaldırılması davası açarken dikkat edilmesi gereken hususlardan birisi de davalı olarak gözükecek velayet sahibi ebeveynin hapiste olması nedeniyle kendisine vasi atanmasının beklenmesidir.

İlgili yargıtay kararı şu şekildedir:

Taraflar arasındaki davanın yapılan muhakemesi sonunda mahalli mahkemece verilen, yukarıda tarihi ve numarası gösterilen hüküm temyiz edilmekle, evrak okunup gereği görüşülüp düşünüldü:
 
Davacı büyükbaba 31.12.2010 tarihinde kesinleşen boşanma kararı ile velayeti davalı (gelini) Yazgül’e verilmiş olan 11.10.2009 doğumlu Duru’nun velayetinin kaldırılması talebinde bulunmuştur.
 
Küçük Duru’nun babası Ahmet, şartlı tahliye tarihi 21.02.2025 olan suçtan dolayı hükümlü olarak cezaevinde bulunmakta olup, kendisine babası (davacı H.. A..) vasi tayin edilmiştir. Toplanan delillerden, davalının (anne) 14.02.2013 tarihli uyuşturucu imali ve temin etme suçundan beraat ettiği, 08.12.2013 tarihli uyuşturucu madde imali, ticaret ve kullanma suçları sebebiyle ise mahkum olduğu, 4 yıl 10 ay hapis cezasının, temyize konu velayet davasının karara bağlanmasından sonra 21.05.2014 tarihinde kesinleştiği, cezasının hükmen tutukluluk şeklinde infazına devam edildiği anlaşılmaktadır.
 
Davalı annenin velayeti kendisinde bulunan küçüğün bedensel ve ruhsal varlığına tehlike oluşturacak bir suçu işlediği sabit olduğu gibi, bu suç sebebiyle 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53/1-c bendi uyarınca şartlı tahliye tarihine kadar velayet hakkından yoksun bırakıldığı ve bir yıldan fazla hürriyeti bağlayıcı cezaya mahkum olması sebebiyle Türk Medeni Kanunun 407.maddesi uyarınca kısıtlanacağı tabii olup, bu durumda velayet hakkını kullanamayacaktır.
 
Mahkemece açıklanan yönler nazara alınarak, davalıya (anne) vasi tayin edilmesi hususunun bekletici mesele yapılması, atanacak vasiye dava dilekçesinin tebliğinden sonra mevcut delil durumuna göre karar verilmek üzere hükmün bozulması gerekmiştir.
 
SONUÇ: Temyiz edilen hükmün yukarıda gösterilen sebeple BOZULMASINA, temyiz peşin harcının istek halinde yatırana geri verilmesine, işbu kararın tebliğinden itibaren 15 gün içinde karar düzeltme yolu açık olmak üzere oybirliğiyle karar verildi. 10.11.2014 (Pzt.)( 2. Hukuk Dairesi 2014/23906 E. , 2014/22036 K. “İçtihat Metni” MAHKEMESİ :İzmir 5. Aile Mahkemesi TARİHİ :04.03.2014 NUMARASI :Esas no:2013/752 Karar no:2014/165)
Etiketler:

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir. Bilginin fonlanması ve geliştirilmesi amacıyla sitemize kayıtlı olmayan ziyaretçilerimizin günlük 3 makale görüntüleme hakkı bulunmaktadır.