Velayetin Değiştirilmesi ve Nafakanın Kaldırılması

Tem 4, 2020 | Nafaka Avukatı, Velayetin Değiştirilmesi

Velayetin Değiştirilmesi ve Nafakanın Kaldırılması

  • Küçük X’in velayet hakkının davalı anneden alınarak müvekkilim babaya verilmesine, küçük adına anneye ödenen aylık 250 TL iştirak nafakasının kaldırılmasına, yargılama giderlerinin ve ücret-i vekaletin davalıya yükletilmesine karar verilmesi mahkemeden talep edilebilir.

  • Velayet ve nafaka hukukunda Adana-Avukat-Saim-İncekaş tarafından ele alınan velayetin değiştirilmesi ve nafakanın kaldırılması süreci ve dilekçesi yazımızda ele alınmıştır.

Velayetin Değiştirilmesi ve Nafakanın Kaldırılması Dava Dilekçesi

 

ADANA (   ) AİLE MAHKEMESİNE

 

DAVACI                      :                         

DAVALI                      

KONU                         : VELAYETİN DEĞİŞTİRİLMESİ ve iştirak nafakasının kaldırılması talepli dava dilekçemizdir.

AÇIKLAMALAR        :

Taraflar … Aile Mahkemesinin … Esas, … Karar sayılı … tarihli ilamıyla boşanmışlardır. Bu kararla, şu an reşit olan … doğumlu müşterek çocuk … ile … doğumlu müşterek çocuk …’in velayeti davalı anneye verilmiştir. İşbu dilekçemizle müşterek çocuk …’nın velayetinin davalıdan alınarak müvekkil davacıya verilmesi için mahkemenize başvurmuş bulunmaktayız. Şöyle ki;

1-Daha önce de davacı müvekkil adına açmış olduğumuz VELAYETİN DEĞİŞTİRİLMESİ davası, … Aile Mahkemesinin … Esas, … Karar sayılı … tarihli ilamıyla reddedilmiş olup, küçük çocuk …’nın velayeti anne üzerinde bırakılmıştır.

2-Gerekçe olarak “tarafların boşanmalarından sonra velayetin anneye verildiği, küçüğün bakım ve gözetimi ile annenin ilgilendiği, tarafların boşanmalarından sonra davalının velayet hakkına sahip olduğu çocukları ile birlikte yaşadığı, bu dönemde davalının bir başkası ile evlilik dışı ilişki yaşadığı ve bu ilişkiden de çocuk sahibi olduğu ve daha sonra bu ilişkinin sona erdiği, 2003 doğumlu olup idrak çağında olan küçüğün anne ile yaşamak istediğini ifade etmesi, çocuğun şimdiye kadar bulunduğu ve ayrıldığı ortamdan ayrılmasının onun gelişim, eğitim ve menfaatlerini olumsuz şekilde etkileyeceği anlaşılmakla mevcut durumun korunarak müşterek çocuğun velayetinin davalı annede bulunmasının menfaatine olacağı” gösterilmiştir.

3-Küçük çocuk …, … yılının Mayıs ayından beri müvekkil davacının yanındadır. Anne, küçük … ile ve reşit olan diğer müşterek çocuklarıyla ilişiğini kesmiştir. …, artık babasıyla yaşayacaktır.

4-… Aile Mahkemesinin … Esas, … Karar sayılı … tarihli ilamıyla davalı anne, lehine sonuçlanan velayetin değiştirilmesi davasının ardından, velayeti kendi üzerinde kalmasına rağmen çocuğuna karşı yükümlülüklerini ağır bir şekilde ihlal etmiştir. 

5-Velisi olduğu çocuğunu kendi annesinin evinde bırakmış, evi terk etmiştir. Çocuğunu ara ara görmeye gelmiş, arada sırada da telefonla aramıştır. Çocuğunun yanında kalmadığı gibi çocuğu da yanına almamıştır.

6-Çocuk en son Mayıs ayında anneannesinin yanından ayrılıp babasının yanına taşınmıştır.

7-Davacı müvekkil, küçüğü Özel Eğitim Kurumuna kaydettirmiştir. Kayıt formunda küçüğün ablası … veli olarak görünmektedir. Kayıt işlemlerini abla yaptığı için onun ismi geçmektedir. Yoksa eğitim masraflarını davacı müvekkil ödediği gibi abla …’nın da davalı anne ile bir ilişiği bulunmamaktadır. Ekte evrakları sunuyoruz.

8-Davacı müvekkil davalı anneye küçük çocuk … için aylık 250 TL iştirak nafakası ödemektedir. Davalı anne, müvekkile karşı hem birikmiş nafaka borcundan hem de devam eden aylık nafakalardan dolayı … İcra Müdürlüğü … Esas sayılı dosyayla icra takibi başlatmıştır. Takip sonrası davacı müvekkilin işverenine maaş haczi müzekkeresi gönderdiğinden, davacı müvekkilin maaşından her ay nafaka kesintisi yapılmaktadır.

9-Davacı müvekkilin maaş bordrolarından anlaşılacağı üzere, borç nafaka borcu olduğundan ve ¼ sınırlaması nafaka borçlarında geçerli olmadığından dolayı maaşının neredeyse yarısı kesilmektedir. Davalı anne çocuğunu terk etmiş olduğundan ve çocuk artık davacı babanın yanında kaldığından, iştirak nafakasının kaldırılması gerekmektedir. Ekte maaş bordrolarını sunuyoruz.

10-Müşterek çocuk …’nın velayetinin anneden alınarak babaya verilmesi ve sonrasında küçük çocuğa ödenen aylık 250 TL iştirak nafakasının kaldırılması amacıyla beyanlarımızı mahkemenize arz ederiz.

 

HUKUKİ SEBEPLER            : 4721 S. K. m. 337 ve ilgili mevzuat

DELİLLER                                : Nüfus kaydı, boşanma ilamı, tanık beyanı ve diğer deliller

SONUÇ VE İSTEM:

Yukarıda açıkladığımız nedenlerle, küçük …’in velayet hakkının davalı anneden alınarak müvekkilim babaya verilmesine, küçük adına anneye ödenen aylık 250 TL iştirak nafakasının kaldırılmasına, yargılama giderlerinin ve ücret-i vekaletin davalıya yükletilmesine karar verilmesini talep ederiz. Saygılarımızla.

            DAVACI VEKİLİ

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

Kategoriler

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.