Aklınıza takılan başka detaylar mı var?

Günlük 10.000'i aşkın ziyaretçisi olan hukuk forumunda sorularınızı gündeme getirebilirsiniz.

HUKUK FORUMU

Yorum yaparak bilgiyi çoğaltın!

Yazıyı okumanızın ardından konuyla alakalı fikir, düşünce, gelişme veya düzeltmelerinizi yorum kısmında belirtebilirsiniz. Bu sayede konuyla ilgili gelişmelerden e-posta yoluyla haberdar olur ve yenilikleri takip etme şansı yakalarsınız.

Velayet Sahibi Olmayan Kişinin/Eşin Hakları

Velayet Sahibi Olmayan Kişinin/Eşin Hakları

Boşanma sonucunda velayetin bırakılmadığı ebeveynin çocuğun eğitimi, bakımı ve korunmasına ilişkin karar verme ve bu kararları uygulama yetkisi sona ermekle birlikte; çocuğun bakımı, eğitimi ve korunmasına ilişkin masraflara katlanma yükümlülüğü devam edecektir.

TMK-m.350/f. 1 ’de ise anne ve babanın, velayet hakları kaldırılsa dahi çocuğun bakımına ve eğitimine ilişkin masrafları karşılama yükümlülüklerinin devam edeceği ifade edilmiştir. Soybağına ilişkin hükümlerden biri olan TMK-m.327/f.l’de de çocuğun bakımına, eğitimine ve korunmasına ilişkin masraflardan anne ve babası sorumlu tutulmuştur.

Buradan çıkan sonuç uyarınca çocuğun bakımı, eğitimi ve korunması ve bu konularda gerekli kararların alınması ve uygulanması yetkisi velayete bağlıdır; zira bu hususlar, velayetin kapsamına ilişkin hükümlerden biri olan TMK-m.339/f.l’de ve TMK-m.340’ta düzenlenmiştir. Ancak çocuğun bakımı, eğitimi ve korunmasına ilişkin masrafların karşılanması velayete değil, soybağına bağlıdır.

Adana Avukat Saim İncekaş -Velayeti Değiştirme Avukatı

Son düzenleme tarihi 24 Mayıs 2020 09:25

Paylaş
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Bir yorum bırakın

E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.