Velayet Sahibi Olmayan Kişinin/Eşin Hakları

Tem 25, 2019 | Velayet Hakkı

Velayet Sahibi Olmayan Kişinin/Eşin Hakları

Boşanma sonucunda velayetin bırakılmadığı ebeveynin çocuğun eğitimi, bakımı ve korunmasına ilişkin karar verme ve bu kararları uygulama yetkisi sona ermekle birlikte; çocuğun bakımı, eğitimi ve korunmasına ilişkin masraflara katlanma yükümlülüğü devam edecektir.

TMK-m.350/f. 1 ’de ise anne ve babanın, velayet hakları kaldırılsa dahi çocuğun bakımına ve eğitimine ilişkin masrafları karşılama yükümlülüklerinin devam edeceği ifade edilmiştir. Soybağına ilişkin hükümlerden biri olan TMK-m.327/f.l’de de çocuğun bakımına, eğitimine ve korunmasına ilişkin masraflardan anne ve babası sorumlu tutulmuştur.

Buradan çıkan sonuç uyarınca çocuğun bakımı, eğitimi ve korunması ve bu konularda gerekli kararların alınması ve uygulanması yetkisi velayete bağlıdır; zira bu hususlar, velayetin kapsamına ilişkin hükümlerden biri olan TMK-m.339/f.l’de ve TMK-m.340’ta düzenlenmiştir. Ancak çocuğun bakımı, eğitimi ve korunmasına ilişkin masrafların karşılanması velayete değil, soybağına bağlıdır.

Adana Avukat Saim İncekaş -Velayeti Değiştirme Avukatı

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.