Velayet Sahibi Eş Çocuğu Yurtdışına Çıkarabilir Mi?

Son Güncelleme Tarihi

Velayet Sahibi Eş Çocuğu Yurtdışına Çıkarabilir Mi?

Hakim kararı ile velayet ana babaya veya bunlardan birine geri verilmelidir. Velayet hakkı kendisine verilen taraf velayet hakkını kanun çerçevesinde yerine getirir. Velayet hakkını kullanan tarafa bu hakkın kullanılmasını engelleyen bir sınırlama getirilemez. Örneğin, velayet hakkını kullanan tarafa çocuğu yurt dışına çıkarılması karşı tarafın rızasına bağlıdır şeklinde bir sınırlama getirilemez.

Velayet hakkını kullanan eş çocuğunu dilediği gibi yurtdışına çıkarabilir. Diğer eş bu duruma engel olmak istiyorsa sağlam bir gerekçe ile mahkemeye başvurmalıdır.

Kaynak:

  1. “… Velayet hakkını kullanmanın doğal sonucu olarak, velayet hakkı kendisinde bulunan davalıdavacı annenin, ortak çocukla gerek yurt dışı gerekse yurt içinde seyahat etmesi davacı-davalı babanın muvafakatına bağlı bulunmamaktadır. Müşterek çocuğun yurt içi ve yurt dışı seyahatlerinin babanın onayına bağlı tutulması, davalı-davacı annenin velayet görevini yerine getirmesine engel oluşturacağı gibi, çocuğun seyahat özgürlüğünün kısıtlanması sonucunu da doğuracaktır (YHGK., 2012/2-799 esas, 2013/389 karar). Yargıtay 2. HD„ 21.03.2016, E. 2016/4036, K.2016/5518.

Adana Barosu – Avukat Saim İncekaş -Velayet Avukatı

bir yorum bırakın

error: Kopyalama, kısıtlı içerik ve diğer özellikleri sadece kayıtlı üyeler kullanabilir. Menü>Üyelik sekmesinden detaylı bilgi edininiz.