Velayet Sahibi Eş Çocuğu Yurtdışına Çıkarabilir Mi?

Ağu 1, 2019 | Velayet Hakkı

Velayet Sahibi Eş Çocuğu Yurtdışına Çıkarabilir Mi?

Velayet hakkı kendisine verilen taraf velayet hakkını kanun çerçevesinde yerine getirir. Velayet hakkını kullanan tarafa bu hakkın kullanılmasını engelleyen bir sınırlama getirilemez. Örneğin, velayet hakkını kullanan tarafa çocuğu yurt dışına çıkarılması karşı tarafın rızasına bağlıdır şeklinde bir sınırlama getirilemez.

1-) İSTİSNAİ OLARAK; bazı ülkeler velayet kararına rağmen diğer eşin onayını da isteyebilmektedirler. Bu hususu kesinlikle göz önünden kaçırmayınız.

2-) İSTİSNAİ OLARAK; yine bazı ülkelere gidişte idari uygulama olarak diğer eşin noter onaylı muvafakatnamesi isteniyor. Bu uygulamanın hiçbir yasal dayanağı yok. Uygulamada bu nedenle kaos yaşanmaktadır. Yabancı ile evlenen çocuğunun yurtdışına çıkışını engelleyemez yönünde kararlar da mevcuttur. (Bu yönde saygıdeğer Yargıtay başkanımız Ömer Gençcan’ın beyanları mevcut)

Çocuk adına vize alabilmek konusunda birçok ülkenin velayet sahibi olmayan eşin muvafakatini aradığı tespit edilmiştir.

Velayet hakkını kullanan eş çocuğunu dilediği gibi yurtdışına çıkarabilir. Diğer eş bu duruma engel olmak istiyorsa sağlam bir gerekçe ile mahkemeye başvurmalıdır.

İlgili yargıtay kararı:

“… Velayet hakkını kullanmanın doğal sonucu olarak, velayet hakkı kendisinde bulunan davalı davacı annenin, ortak çocukla gerek yurt dışı gerekse yurt içinde seyahat etmesi davacı-davalı babanın muvafakatına bağlı bulunmamaktadır. Müşterek çocuğun yurt içi ve yurt dışı seyahatlerinin babanın onayına bağlı tutulması, davalı-davacı annenin velayet görevini yerine getirmesine engel oluşturacağı gibi, çocuğun seyahat özgürlüğünün kısıtlanması sonucunu da doğuracaktır (YHGK., 2012/2-799 esas, 2013/389 karar). Yargıtay 2. HD„ 21.03.2016, E. 2016/4036, K.2016/5518.

2019 sonrası uygulamadan bazı tecrübeler

  • Velayeti bende olan kızımla sürekli Kıbrıs’a gidip geliyoruz.Şuana kadar hiçbir sıkıntıyla karşılaşmadık.Ancak 3 yıl önce Hollanda’ya gitmek istediğimizde babadan muvafakat istendi.
  • Bir durumda babası gelip havalanına matbu bir form doldurup çocuğun çıkmasına izin vermişti.
  • Kuzenim 16 yaşında iken annesiyle Kıbrıs’a gitmek istedi(anne baba ayrı değil)babasının noterden izni olmadan bırakmadılar hatta uçağı kaçırıyorlardı son anda noterden gümrük polisine fax geldi o şekilde çıktılar 3-4 yıl önceydi

Sonuç olarak;

Türkiye’de hak verilmez, alınır. Her duruma hazırlık olun. Umarım dayanaksız, hukuksuz uygulamaların son bulduğu günleri yakın zamanda göreceğiz.

Boşanma davasında geçici velayet sahibi anne vekili olarak babaya ulaşılamadığı için hakimden babanın yerine gecerek çocukların yurt dışına çıkışı için izin vermesi talebimize kabul almıştık ara kararla. Yıl 2017.

Yabancı Uyruklu Velayet Sahibi Eş İçin

“Davacı annenin Almanya’da ailesi bulunması nedeniyle , çocuğun büyük anne ve büyük babası ile görüşebilmesi için çocuğun yurtdışına çıkışlarında davalı babanın MUVAFAKAT vermiş sayılmasına,bu hususta muvafakat belgesi aranmamasına, yargılama gideri ve av.ücretinin davacı üzerinde bırakılmasına karar verilmesini saygılarımızla arz ve talep ederiz.” şeklinde mahkemeden talepte bulunulabilir.

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

blank

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.