Velayet konusunda verilen karar sonucu hakim o davadan elini çekmiş olur ve hüküm temyiz edilip bozulmadıkça verdiği hükmü değiştiremez ve hükme ekleme yapamaz- Yargıtay Kararı

Nis 22, 2020 | Velayet Yargıtay Kararları

Velayet konusunda verilen karar sonucu hakim o davadan elini çekmiş olur ve hüküm temyiz edilip bozulmadıkça verdiği hükmü değiştiremez ve hükme ekleme yapamaz

“Taraflar 12/03/2015 tarihli karar ile boşanmış, velayeti babaya verilen ortak çocuklar İrem ve Arda ile anne arasında kişisel ilişki kurulmuştur. Karar tarihinden sonra davacı kadın ortak çocuk İrem’in kendi yanma geldiğini ve baba yanma dönmek istemediğini belirterek velayet talebinde bulunmuş, mahkemece talep kabul olunarak 04/03/2016 tarihli karar ile ortak çocuk İrem’in geçici velayeti davacı anneye verilmiştir.

Yargılama sonunda uyuşmazlığın esası ile ilgili nihai kararın verilmesinden, hakimin bu şekilde dosyadan el çekmesinden sonra, resen ya da tarafların talebi ile dosyanın tekrar ele alınması ve yeniden bir hüküm kurulması mümkün değildir.

Hakim, verdiği (tefhim ettiği) hüküm ile bağlıdır, sonradan hükmün yanlış olduğu kanısına varsa bile, artık hükmü değiştiremez. Başka bir ifade ile mahkeme davayı tekrar ele alıp, yeni ve başka bir hüküm veremez. Mahkemenin nihai kararla el çekmiş olduğu dosyanın, ancak kanuni yollardan geçmek suretiyle hakimin önüne yeniden gelmesi halinde tekrar ele alınabilmesi mümkün olabilir.

Kaldı ki, velayetin değiştirilmesinde istek dava yolu ile gerçekleştirilebilir.Yeni olayların çıktığına veya mevcut durumun değiştirilmesi gerekliliği iddiasında olan taraf, hükmün değiştirilmesini bağımsız ve yeni bir dava ile gerçekleştirebilir. O halde yukarıda açıklanan hususlar göz ardı edilerek davayı sona erdiren nihai karar verildikten sonra, geçici velayete yönelik hükmün değiştirilmesi usul ve yasaya aykırı olup bozmayı gerektirmiştir.” (Y2HD, 07.02.2017, E. 2015/22046, K. 2017/1168)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.