Velayet anne ve babaya bırakılmayıp vasi tayini için vesayet makamına ihbara karar verilmişse sanki velayet anneye bırakılmış gibi çocuk lehine iştirak nafakası takdir edilemez- Yargıtay Kararı

Nis 22, 2020 | Nafaka Avukatı

Velayet anne ve babaya bırakılmayıp vasi tayini için vesayet makamına ihbara karar verilmişse sanki velayet anneye bırakılmış gibi çocuk lehine iştirak nafakası takdir edilemez

Mahkemece müşterek çocuk 1994 doğumlu Özlem’in velayeti anne ve babasına bırakılmayıp vasi tayini için vesayet makamına (Sulh Hukuk Mahkemesine) ihbarına karar verildiği halde, sanki velayet anneye bırakılmış gibi çocuk lehine iştirak nafakası takdir edilerek babadan alınıp annesine verilmesine karar verilmesi usul ve yasaya aykırı ise de; Bu yanlışlığın giderilmesi yeniden yargılama yapılmasını gerektirmediğinden hükmün bu bölümünün düzeltilerek onanması gerekmiştir. (HUMK. md. 438/7) Sonuç: Temyiz edilen hükmün yukarıda 2. bentte gösterilen nedenlerle gerekçeli kararın hüküm fıkrasının beşinci paragrafındaki “karar kesinleştiğinde bu miktar nafakanın iştirak nafakası olarak devamına” sözcüklerinin hüküm fıkrasından çıkarılmasına hükmün bu bölümünün düzeltilmiş şekliyle temyize konu diğer bölümlerinin ise yukarıda 1. bentte gösterilen nedenlerle onanmasına, (Y2HD, 20.09.2011, E. 2011/12238, K. 2011/13581.)

Sizce çocuğun iaşe akıbeti ne olacak bu süreçte?

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Üyelik avukatlara hususidir. Sağ altta yer alan canlı destek üzerinden üyelik oluşturabilirsiniz.