Vekilin üzerinde kalan parasını müvekkiline faiziyle beraber geri verme borcu, para borçlarına sözleşmesiz faiz yürütülemeyeceği kuralının bir istisnasıdır

Ara 29, 2020 | Vekalet Sözleşmesi

Vekilin üzerinde kalan parasını müvekkiline faiziyle beraber geri verme borcu, para borçlarına sözleşmesiz faiz yürütülemeyeceği kuralının bir istisnasıdır:

Para borçları kendiliğinden faiz meydana getirmezler. Faiz ödemek borcunun hukuki bir muameleye veya kanuna dayanması gerekir. Sözleşmede ayrıca faiz ödeneceği şart kılınmamış olan hallerde para borçlusu ancak Borçlar Kanununun 103. maddesi hükmünce temerrüdü kovalayan günden başlayarak işleyecek faizi ödemekle sorumludur.

Ancak bu kurala Borçlar Kanununun 392. maddesinin son cümlesiyle konulan istisnaya göre vekil üzerinde bulunan ve vekil edene ödemekle mükellef bulunduğu paraya halin icabına göre ödemesi gerekli olduğu günden başlayarak faiz ödemekle mükelleftir. Nitekim bu kuralın karşılığı olarak vekilin halin icabına göre yapacağı masraflar için vekil eden kimse dahi sarf tarihinden başlayarak faiz ödemekle mükellef tutulmuştur. Hükmün BOZULMASI NA karar verildi (Y. 4. HD. 20.3.1962 T. 1961/7258 E. 2904 K.).

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

Kategoriler

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.