Vekilin, üçüncü kişiye çekle ödediği paranın vekil edenin borcuna mahsuben ödendiğini ispat yükü vekilindir

Ara 29, 2020 | Vekalet Sözleşmesi

Özet: Vekilin, üçüncü kişiye çekle ödediği paranın davacının borcuna mahsuben ödendiğini ispat yükü vekilindir.

Davacı avukatı; davalının müvekkiline vekâleten taşınmaz satın almak için aldığı 100.000 liranın 53.600 lirası bir taşınmaz satın aldığını, ancak geriye kalan 46.400 lirayı geri vermediğini ileri sürerek bu paranın alınmasını istemiştir.

Karar: Yapılan yargılama sonunda; davacının davalıda alınan vergisi düştükten sonra 42.648 lira alacağı olduğu kabul ile sabit olduğundan bu paranın faiziyle birlikte davalıdan alınarak davacıya ödenmesine karar verildiğine ilişkindir.

Taraflar arasındaki ilişki vekâlettir. Vekil aldığının gereğini ve hesabını ispatla yükümlüdür. Buna rağmen ispatlayamamıştır. Bir an için aksi farz olunsa bile, çekle ödenen paranın davacının borcuna ödendiğinin ispatı yükü davalınındır. Hükmün BOZULMASINA karar verildi (Y. 4. HD. 7.1.1971 T. 1970/9751 E. 14 K.).

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Uyarı: Bu işlem için giriş yapmanız gerekmektedir. Üst menüde yer alan üye giriş sayfasından ücretsiz giriş yapabilirsiniz.