Vekilin hesap verme borcu iş bitiminde muaccel hale gelir

Ara 29, 2020 | Vekalet Sözleşmesi

Özet: Vekilin hesap verme, vekâlet gereğince üzerine geçenleri vekil edene aktarma borcu iş bitiminde muaccel hale gelir. Zamanaşımıda bu tarihten itibaren başlar.

Vekilin hesap verme, vekâlet uyarınca üzerine geçenleri müvekkiline ödeme borcu (işin özelliğine göre) işin bittiği günde muaccel olur. Ödeme borcunun zaman aşımının başladığı gün bu muaccellik günüdür.

Davaların miras bırakanı uyuşmazlık konusu parayı vekâlet hizmeti gereği olarak üzerine almış olduğundan hesap verme borcunu yerine getirmekle ödevlidir. Ancak henüz üzerine aldığı işlerin tamamı bitirilmediğinden, alınandan artacak paranın tutarı belli olmadığından hesap verme borcu muaccellik kazanmamıştır.

Alınandan fazlanın geri verilmesi zamanı vekâlet işinin bitirilip masraflarla birlikte mahsup edilecek miktarın belirdiği kararın verildiği 1959 yılıdır. Bu günden başlayarak beş yıl geçmeden dava açıldığından zaman aşımı definin reddi sonucu bakımından doğrudur ve yapılan soruşturma ve toplanan delillere göre davalının aşağıdaki bendin kapsamı dışında kalan diğer bütün itirazları yersizdir.” Açıklanan nedenlerden ötürü hükmün BOZULMASINA karar verildi (Y. 4. HD. 27.10.1966 T. 965/9255 E. 9347 K.).

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Uyarı: Bu işlem için giriş yapmanız gerekmektedir. Üst menüde yer alan üye giriş sayfasından ücretsiz giriş yapabilirsiniz.