Vekilin hesap verememesi karşısında tespit davası açılabilir

Ara 29, 2020 | Vekalet Sözleşmesi

Özet: Vekilin hesap verememesi karşısında tespit davası açılabilir.

Davacı, ölü babasının uzun müddet umumî vekilliğini yapmış olan davalıya yaptığı iş ve muameleleri sormuşsa da bir malumat vermediğinden bahisle yaptığı muamelelerin hükmen tespitini istemiş ve mahkemece; davalının, davacı murisin vekili sıfatı ile yaptığı işlerin tespitine ve yaptığı işler hakkında malumat vermediği için bu davanın açılmasına sebebiyet vermiş olan davalıdan 100 lira vekâlet ücreti tahsiline ve davacıya verilmesine karar verilmiş ve Yargıtayca; “Davadan önce davacı tarafından davalıya keşide edilen ihtarnameye rağmen davalı vekili Borçlar Kanununun 392. maddesi hükmü dairesinde yaptığı işlerin hesabını davacıya vermemiş bulunmasına” gerekçesiyle hükmün ONANMASINA karar verildi. (Y. 4. HD. 31.1.1956 T. 261 E. 373 K.)

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Uyarı: Bu işlem için giriş yapmanız gerekmektedir. Üst menüde yer alan üye giriş sayfasından ücretsiz giriş yapabilirsiniz.