Vekilin faiz ödemesi için temerrüde düşürülmesine gerek yoktur

Ara 29, 2020 | Vekalet Sözleşmesi

Özet: Vekilin faiz ödemesi için temerrüde düşürülmesine gerek yoktur.

Davacı; izale-i şuyu suretiyle satışa çıkarılan taşınmazı adına satın alması için 22.10.1985 tarihinde Newyork’tan gönderdiği 12.000 doları bu işte kullanmayarak yedinde tutan vekili davalıdan, faiziyle birlikte 15.781.979 lira olarak tahsiline karar verilmesini istemiştir.

Davalı 12.000 doların satış için değil, dava masrafı olarak gönderdiğini, bu nedenle davanın reddi gerektiğini savunmuştur.

Mahkemece, 12.000 dolar karşılığı 6.574.800 liranın dava tarihinden %30 faiziyle tahsiline, temerrüt faizi isteminin reddine karar verilmiştir.

Taraflar arasında vekâlet ilişkisi bulunmaktadır. Olayda uygulanması gereken Borçlar Kanununun 392. maddesinin 2. fıkrası hükmü gereğince vekil, zimmetinde kalan paranın faizini de vermeye mecburdur. Bu özel hüküm dolayısıyla vekilin, ayrıca temerrüde düşürülmesine gerek olmadan temerrüt faiziyle yükümlü olması gerekir. Vekil, yasa gereğince yapmış olduğu işin hesabını vermeye ve müvekkilinin alacağını ödemeye mecburdur. Olayda para yatırmadığı için davacıya yapılan ihale, feshedildikten sonra dava konusu para, davalının eline ulaşmıştır. Daha önce ihale feshedildiğine göre vekilin derhal işin hesabını vermesi ve parayı müvekkilesine geri ödemesi gerekir.

O halde davalı parayı aldığı tarihten itibaren geri göndermeye yükümlü olduğundan o tarihten itibaren temerrüt faizi ödemesi gerekir. Mahkemece bu yön gözetilmeden temerrüt faizinin dava tarihinden başlatılması yasaya aykırıdır. Hükmün BOZULMASI NA karar verildi (Y. 13. HD. 12.10.1988 T. 2960 E. 4652 K.).

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

Kategoriler

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.