Vekilin davranışının yetki sınırlarını aştığı ispat edilmedikçe vekil eden yapılan işlemden sorumludur

Ara 27, 2020 | Vekalet Sözleşmesi

Özet: Vekilin davranışının yetki sınırlarını aştığı ispat edilmedikçe vekil eden yapılan işlemden sorumludur.

Davacının, vekil seçtiği davalı I’ye verdiği genel vekâletnamede açıkça, istihkaklarının, gerçekleşmiş olsun olmasın, temliki yetkisi de verilmiş bulunmaktadır.

O halde Borçlar Yasasının 32’nci maddesi hükmünce vekili, ile davacı arasındaki iç ilişkide vekile tanınan yetkinin kullanılmaması yolunda ona bir irade ulaştırıldığını ispatı gerekir. Bu ispatlanmadıkça vekili bu işlemden sorumlu tutulamayacağı gibi vekil ile müvekkil arasındaki iç ilişki itibariyle yetkisinin sınırlandırıldığı, vekilin temlik ettiği kişiye de ulaştırılmış olduğu saptanamazsa üçüncü kişi de bu işlemden sorumlu tutulamaz.

Kural bu olmakla beraber davacı esasen böyle bir sınırlandırma bulunduğunu ileri sürmeden, vekilin yetkisini kötüye kullandığını açıklayarak gereksiz temlikte bulunduğunu bildirmiştir. O halde ortada vekil tarafından sınırlandırılmış bir yetkiye rağmen müvekkil adına yapılmış bir sözleşmenin varlığını kabule mümkün olmadığı gibi, vekilin davranışlarının Borçlar Yasasının 390’inci maddesinde belirtilen kural ve sınırları da aştığını ispatlamamış olmasına göre, faydalandırıcı tasarrufun temlikin geçersizliği için bir neden bulunmamış olması itibariyle davanın reddedilmiş olası doğru değildir. Hükmün BOZULMASINA karar verildi (Y. 4. HD. 28.3.1969 T. 9499 E. 2945 K.).

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Uyarı: Bu işlem için giriş yapmanız gerekmektedir. Üst menüde yer alan üye giriş sayfasından ücretsiz giriş yapabilirsiniz.