Vekilden taşınmazın satış parasının ödetilmesi davasında, sözleşmenin yerine getirildiği yer mahkemesi de yetkilidir

Ara 29, 2020 | Vekalet Sözleşmesi

Özet: Vekilden taşınmazın satış parasının ödetilmesi davasında, sözleşmenin yerine getirildiği yer mahkemesi de yetkilidir.

Davacı taşınmazlarını satmak için vekâlet verdiği davalıdan sattığı taşınmazların bedelinin tahsilini istemiştir. Sözleşme Kadıköy’de yapıldığı gibi taşınmazlar da aynı yerdedir. HUMK’un 10. maddesi hükmü uyarınca dava, sözleşmenin yerine getirileceği yer mahkemesinde de açılabilir. Vekâlet sözleşmesi Kadıköy’de yerine getirileceğine göre bu sözleşmeden doğan uyuşmazlıklar için Kadıköy mahkemelerinde dava açabilir.

Öte yandan Borçlar Kanununun 392. maddesi hükmü uyarınca vekil her ne nam ile olursa olsun almış olduğu şeyi ve zimmetinde kalan parayı borç bir miktar paradan ibaret ise ödeme, alacaklının verme zamanında mukim bulunduğu yerde vukubulur.

O halde, bu yönden de davaya Kadıköy mahkemesinde bakılması gerekir. Aksine düşüncelerle mahkemece davalının Kartal’da oturduğundan söz edilerek dava dilekçesinin yetki yönünden reddine karar verilmiş olması doğru değildir. Hükmün BOZULMASI NA karar verildi (Y. 13. HD, 21.11.1975 T. 1497 E. 7307 K.).

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Uyarı: Bu işlem için giriş yapmanız gerekmektedir. Üst menüde yer alan üye giriş sayfasından ücretsiz giriş yapabilirsiniz.