Vekil Müvekkilinden Talimat Aldığını İspatlamalıdır

Ara 29, 2020 | Vekalet Sözleşmesi

Özet: Vekil tahsil ettiği parayı müvekkile ödeme zorundadır. Müvekkilin talimatı ile üçüncü kişiye ödemişse bunu HUMK’un 288. maddesine göre ispatlaması gerekir.

Davalı vekâlet görevini bitirdikten sonra üzerine geçen ve tutarında uyuşmazlık konusu bulunmayan parayı, davacının talimatıyla aynı yerde paydaş olan 4 kardeşine ödediğini açıklamış, ancak müvekkili durumunda olan davacı, bu yolda bir talimat vermediğini bildirmiştir.

Gerçekten, hak sahibi olmayan üçüncü kişiye yapılan eda, hesap isteme durumunda olan müvekkile karşı vekilin borcunu düşürmez. Arada ilişki bulunduğuna göre, bu yolda verilen emir, Usulün 288. maddesi hükmüne ancak yazılı delille ispatlanabilir.

Davacı usulce geçerli bir delille müvekkilinin payının üçüncü kişiye ödenmesi yolundaki talimatını ispatlamış olmadığından, davacıya (müvekkile) bir ant yöneltmeye hakkı olduğu kabul edilerek, sonucuna göre karar verilecek yerde, tanık dinlenerek sözleriyle talimat sabit ve borç düşmüş sayılarak davanın reddi usule aykırıdır. Hükmün BOZULMASINA karar verildi (Y. 4. HD. 3.4.1967 T., 10335 E. 2746 K.).

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Uyarı: Bu işlem için giriş yapmanız gerekmektedir. Üst menüde yer alan üye giriş sayfasından ücretsiz giriş yapabilirsiniz.