Vekil müvekkil adına işlem yaptığına göre, teminat parasının müvekkil tarafından verilmiş olması asıldır

Ara 29, 2020 | Vekalet Sözleşmesi

Özet: Vekilin, inanca parasının malvarlığından yatırıldığını ispatlaması gerekir.

Tarafların iddia ve savunmalarından davacı avukatın, davalılar adına, ilgili mahkemelere başvurarak ihtiyati haciz karaları aldığı ve mahkemece takdir edilen teminat akçelerinin davacı tarafından yatırıldığı, sonra da geri aldığı teminat akçelerini davalılara vermediği anlaşılmaktadır.

Davalılar tarafından verilen teminat akçelerinin kendilerine ödenmesi gerekir iken ödenmediğini ileri sürerek avukatlık parasından doğan borca takas edilmesini istemişlerdir.

Davacı avukat teminat akçelerinin kendi parasından yatırıldığını savunmaktadır. Vekil müvekkil adına işlem yaptığına göre, teminat parasının müvekkil tarafından verilmiş olması asıldır. Mutad olan şeyin varlığının karine olarak kabulü gerektiğinden olayda, davacının teminat akçelerini kendi parasından yatırdığını ispat yükü davacıya düşer. Makbuzlarda davacı adının yazılmış olması, karineyi çürütür nitelikte kabul edilemez. Teminat akçelerinin kendisine aidiyetini ispat yükü davacıya düşer. Hükmün BOZULMASINA karar verildi (Y. 4. HD. 8.4.1971 T. 1574 E. 3341 K.)

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.