Vekil kişisel kusur veya kastı doğacak zararlardan sorumludur

Ara 27, 2020 | Vekalet Sözleşmesi

Özet: Vekil kişisel kusur veya kastı doğacak zararlardan sorumludur.

“Davada, müvekkili adına hareket eden vekilin, vekâlet görevini kötüye kullanarak kendisini zararlandırma amacıyla hareket ettiği ileri sürülmüştür. Vekil, vekâletin ifa sırasında kişisel kusur veya kastıyla işlediği zararlandırıcı eylemlerin sonucundan kendisinin kişisel mal varlığı ile sorumludur. Bu sorumluluğun dahi, vekâlet halinde, her halükarda müvekkile geçeceği konusunda bir hukuki esas yoktur.

Davanın ileri sürülüş şekline göre deliller toplanarak sonucu uyarında karar verilecek yerde, vekilin kusurundan doğan sorumluluğun inceleme yapmaksızın müvekkile geçmiş olduğu görüşüyle davanın reddedilmesi kanuna aykırıdır.” Hükmün BOZULMASINA karar verildi (Y. 4. HD, 20.1.1967 T. 1965/11054 E. 345 K.).

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Uyarı: Bu işlem için giriş yapmanız gerekmektedir. Üst menüde yer alan üye giriş sayfasından ücretsiz giriş yapabilirsiniz.