Vekil hesap verme borcunu yerine getirdiğini yazılı delillerle kanıtlamalıdır

Ara 29, 2020 | Vekalet Sözleşmesi

Özet: Vekil, hesap verme borcunu yerine getirdiğini yasal delillerle kanıtlamalıdır.

Davacı, miras bırakanı M.Ş.Ö.’nün davalıya verdiği vekâletname ile muris hesabından çekilen 20.000.000 TL’sinin ödenmediğini öne sürerek tahsilini istemiştir.

Davalı parayı ödediğini savunmuş, davanın reddini dilemiştir. Mahkemece davanın reddine karar verilmiştir. Karar davacı tarafından temyiz olunmuştur.

Davalı, murisinin vekili olarak bankadan çektiği paranın hesabını vermekle yükümlüdür (BK, m. 392). Mahkeme tanık dinleyerek uyuşmazlığı çözümlemiştir. Davalının, muris ve davacı ile olan akrabalık derecesine göre HUMK’un 293. maddesi uyarınca davada tanık dinlenemez.

Bu durumda davalının ödemeyi tanık delili ile ispatlamasına olanak bulunmamaktadır. Ödemenin yazılı delil ile ispatlaması gerekir. Bu durumda davalının bir yemin hakkı vardır. Mahkemenin tanık beyanlarına dayanarak yazılı şekil de davanın reddine karar vermesi usul ve yasaya aykırıdır. Hükmün BOZULMASINA karar verildi (Y. 13. HD. 20.1.1992 T. 9547 E. 131 K.).

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Uyarı: Bu işlem için giriş yapmanız gerekmektedir. Üst menüde yer alan üye giriş sayfasından ücretsiz giriş yapabilirsiniz.