Vekil Özen Borcunu Yerine Getirmezse Taşınmazın Satış Tarihindeki Gerçek Değerini Ödemek Zorunda Kalır

Ara 27, 2020 | Vekalet Sözleşmesi

Vekil edilen kişi taşınmaz satışı yapacak ise dikkatli ve özenli olmalıdır. Taşınmazı gerçek değerinin altında bir fiyata satarsa bundan sorumlu olur. Taşınmazın düşük fiyata satılması yönünde alınmış açık bir talimat da mevcut değilse vekil edilen taşınmazın gerçek değerini ödemek zorunda kalır.

Yargıtay’ın bu konudaki açıklaması ise şu şekildedir:

Hal böyle olunca, davacı, davalı vekil S.’nin vekâlet görevini ifa ederken sadakat ve özen borcunu yerine getirmediğini kanıtlamış davalı ise, özen borcunun yerine getirilememesi yüzünden istenilen sonucun ortaya çıkmadığını ve kusur olmadığını ispat edememiştir.

Bu itibarla davalı vekilin sorumluluğu kabul edilerek davacının 3/4 mülkiyet payına tekabül eden taşınmazın gerçek değeri 750.000 TL’sine hükmedilmesi gerekirken 180.000 TL’si satış parasına hükmedilmesi usule ve yasaya aykırıdır. Karar bu nedenle bozulmalıdır. (İlgili Yargıtay kararı)

Taşınmazın gerçek değeri üzerinden satılması gerekir. Bu yöndeki bir başka Yargıtay kararı da şu şekildedir:

Vekil; özen borcu gereği müvekkilinin taşınmazını gerçek değeri ile satmalıdır. Bu sebeple tapudaki satış bedeli değil, satış tarihindeki taşınmaz malın gerçek değeri bilirkişi aracılığıyla tespit edilmelidir. (İlgili Yargıtay kararı)

Yine Yargıtay’ın bu yöndeki bir kararı şu şekildedir:

Çünkü, BK.’nın 390. maddesi gereğince vekil, müvekkile karşı vekâleti iyi bir surette ifa ile mükelleftir. Bu nedenle vekilin, daireleri satarken gerekli özeni göstermesi, normal satış bedeli üzerinden satışı yapması, aksi halde davacıya karşı sorumlu olması gerekir. Bu durumda, dairelerin satış tarihindeki normal satış bedelinin ne olabileceğinin bilirkişi aracılığıyla tespit edilerek, bunun üzerinden gerekli giderler düşüldükten sonra davacının miras payına isabet edecek miktara hükmedilmesi gerekirken, mahkemenin tapudaki satış bedelini esas alması, usul ve yasaya aykırı olduğundan hükmün BOZULMASINA karar verildi.(İlgili Yargıtay kararının tam metnini okumak için tıklayınız.)

Vekil vekil edenin zararına tasarrufta bulunamaz. Dürüstlük kurallarına günün ekonomik koşullarına aykırı hareket edemez.(Örnek Karar)

Bu konuyla ilgili örnek diğer Yargıtay kararları ise şu şekildedir: 1,

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Uyarı: Bu işlem için giriş yapmanız gerekmektedir. Üst menüde yer alan üye giriş sayfasından ücretsiz giriş yapabilirsiniz.