Vekil Eden, Vekil Edilene Hukuka Aykırı Talimat Verebilir Mi?

Ara 25, 2020 | Vekalet Sözleşmesi

Vekil Edenin Talimatlarının Hukuka, Ahlaka Aykırı Olmaması Gerekir

Hukuka aykırılık özel hukukun emredici hükümlerine aykırılık şeklinde olabileceği gibi daha çok kanunların cezai yaptırım uygulanmasını öngören, yasaklar içeren hükümlerine aykırılık şeklinde görülür. Vekilin ceza kanunları, vergi kanunları, avukatlık kanunu gibi kanunlara aykırı talimatı, hukuka aykırılık teşkil eder, bir kimseye haksız fiil ika etmek, rüşvet vermek, vergi kaçırmak için verilen talimatlar hukuka aykırı talimatlardır. Hukuka aykırı talimatlar genellikle ahlaka da aykırı nitelik taşırlar. Örneğin rüşvet vermek için verilen talimat hem hukuka, hem de ahlaka aykırılık teşkil eder.

Vekalet sözleşmesinin konusu hukuka, ahlaka aykırı olmadığı halde talimat hukuka ve ahlaka aykırı olursa sözleşme geçerliliğini koruyabilir. Ancak, hukuka, ahlaka aykırı talimat sözleşmenin amacının da hukuka, ahlaka aykırı olabileceği sonucunu doğuruyorsa sözleşme geçersiz “butlan ile malul” hale gelebilir. Böyle bir durumda Borçlar Kanununun 27. Maddesi hükmünün göz önünde tutulması gerekir. Hukuku, ahlaka aykırı talimatı yerine getiren vekil bu talimat dolayısı ile yaptığı masrafları isteyemez.

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

Kategoriler

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.