Vekil Eden, Satılan Aracın Satış Tarihindeki Gerçek Değerini Talep Edebilir

Ara 31, 2020 | Vekalet Sözleşmesi

Vekil eden kişi, vekilden, vekil sıfatıyla sattığı aracın o tarihteki normal satış bedelini talep edebilir. Dava tarihindeki, değer istenemez. Vekil, vekil edene ait aracı satmışsa ve karşılığında elde ettiği parayı vekil edene ödememişse, bu durumda vekil eden açacağı alacak davasında aracın satış tarihindeki değeri talep edebilir. Dava tarihindeki değerin hesaplanmasını isteyemez.

Davalı, davacının vekili sıfatıyla davacıya ait aracı 17.6.1987 tarihinde noterden resmen kati satışını yaptığına göre, davacı aracın o tarihteki normal satış bedelini talep edebilir. Bilirkişice o tarihte bu aracın normal satış bedelinin neden ibaret olduğu tespit edilerek bu miktara hükmedilmesi gerekir.(İlgili Yargıtay kararı)

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Uyarı: Bu işlem için giriş yapmanız gerekmektedir. Üst menüde yer alan üye giriş sayfasından ücretsiz giriş yapabilirsiniz.