Vekil aldığı talimata aykırı davranırsa, doğan zarardan sorumlu olur

Ara 26, 2020 | Vekalet Sözleşmesi

Özet: Vekil aldığı talimata aykırı davranırsa, doğan zarardan sorumlu olur.

4.3.1953 tarihli mukavelename hükümlerine nazaran davalılardan H., davacı tarafindan kendisine ciro edilen borçlu A. tarafından davacı Y. avalesine yazılı 77600 liralık emre muharrer senet muhteviyatini muktezi bütün masrafları ödeyerek vereceği umumî vekâletname ile diğer davalı avukat A. vasıtasıyla tahsiline tevessül ve teşebbüs edecek, tahsil imkanı bulunmazsa senedi derhal davacı Y. veya göstereceği şahsın emir ve havalesine ciro edecektir. Diğer davalı A’da davalı H.S.’nin vecibelerine ve taahhütlerine müteselsil kefil ve borçlu sıfatıyla kefalet etmiş durumdadır. Sözü geçen mukavelename hükümlerine göre taraflar arasındaki münasebet bir vekâlet akdinden ibarettir.

Davalı H. bu mukavelede tekabül ettiği hizmetin ifasını iltizam etmiştir. Borçlar Kanununun 389. maddesi hükmünce vekil aldığı talimata müvekkilinin aleyhine olarak muhalef ederse zararı tanzim ile mükellef olur. Bu itibarla mahkemece taraflar arasındaki ihtilafin halli için davalıların mukavele hükümlerini yerine getirmiş olup olmadıklarının tahkiki iktiza eder. Hükmün BOZULMASINA karar verildi (Y. HGK. 25.9.1968 T. 966/T. – 506 E. 624 K.)

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.