Vekaletname Çıkarılmış Olması Avukat Olarak Beni Sorumluluk Altına Sokar Mı?

Hukuken bir işlem yapmamış olduğunuzu farz ederek cevaplıyorum:

  • Müvekkiliniz vekaletnameyi fiziken veyahut elektronik olarak bir şekilde size ilettiğini ispat etmelidir.
  • Yine müvekkiliniz masraf ödemesi yapmalı ve bunu ispat etmelidir.

Avukat masrafını almadığı hiçbir işe başlamak zorunda değildir, vekaletname fiziken ulaştırılmış olsa dahi masrafı kendi cebinizden yapma gibi bir sorumluluğunuz bulunmamaktadır.(Özel Avukatlık Hizmet Sözleşmesi istisnaları dışında)

Kaynak: Sadece Vekaletname Düzenlenmiş Olması Avukatın İşi Kabul Ettiği Anlamına Gelmez- TBB Kararı

***

Yine avukata verilen vekaletnamenin bir davanın açılmasına yönelik olduğunun ispatı da müvekkile aittir.

Kaynak: Ankara BİM, 2018/89-247

***

Ancak

Müvekkiliniz vekaletnameyi tarafınıza teslim ettiğini bir şekilde ispatlar ise; bu durumda MASRAFIN alındığı karine olarak kabul edilir. Bu aşamada herhangi bir masraf almadığınızı ispat külfeti size düşer. Bu istisnai durumun üstesinden gelmek için avukatlık hizmet sözleşmesine “masrafın ödendiğini ispat yükü müvekkile aittir” şeklinde bir detay ekleyebilirsiniz.

Kaynak: YARGITAY 13. H.D. 2016/2647 E. 2016/12131 K.

Konu dışında

Avukatların sadece TC kimlik numarasını bilmek vekaletname çıkartmak için yeterli durumda. Bu durumu kötüye kullanan borçlular mevcut. Borçlu şahıs alacaklı kişi veya kurumun avukatı bilgilerini öğrenerek avukat adına vekaletname çıkartmakta ve bir şekilde zaman kazanmaya çalıştıkları görülmektedir.

Son düzenleme tarihi 26 Haziran 2020 19:48

Paylaş
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Adres: Turhan Cemal Beriker Blv. No:7, Ziya Algan İş Merkezi Kat:5 Daire:41 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Bir yorum bırakın

E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.