Vekaletin Kötüye Kullanımında Vekile Tazminat Davası veya 3. Kişiye İptal Davası Açılabilir

Oca 3, 2021 | Vekalet Sözleşmesi

Vekil vekâleti kötüye kullandığı takdirde vekil eden dilerse vekilden tazminat dilerse onunla işbirliği yapan kötüye karşı dava açabilir.

Vekilin üçüncü kişi ile birleşerek muvazaalı bir şekilde müvekkil aleyhine kira sözleşmesi yapması ve bu sözleşmeden yıllık kiranın peşin olarak alındığını göstermesi olayından dolayı davacı müvekkil doğan zararını vekilden isteyebileceği gibi, ayrıca haksız eylem kuralları uyarınca zararın tazminini veya önlenmesini hem vekile ve hem de muvazaalı ve haksız muameleye iştirak eden kişiye karşı yönelteceği dâva ile isteyebilir.

Burada hakların telâhuku durumu mevcuttur. Zira, bir fiil sonucu, birden fazla kanun hükmü uyarınca davacı için dava edebilmek hakkı doğmuştur.

Böyle bir olayda, sözleşme vekil ile haksız fiile iştirak eden ve kiracı sıfatını alan kişi arasında yapılmış olduğundan ve müvekkil davacı üçüncü şahıs durumundadır ve muvazaanin varlığını tanıkla ispat edebilir. Hükmün BOZULMASINA karar verildi (Y. 4. HD. 15.11.1965 T. 8201 E. 5953 K.)

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Uyarı: Bu işlem için giriş yapmanız gerekmektedir. Üst menüde yer alan üye giriş sayfasından ücretsiz giriş yapabilirsiniz.