Vekâletin kötüye kullanılması sebebiyle davanın kabulü gerekir

Oca 2, 2021 | Vekalet Sözleşmesi

Dava dilekçesinde açıklanan maddi olay (vakıa) vekâletnamenin oluşumundaki hata, hile iddiası yanında vekâletnamenin kullanılışında “vekâlet görevinin kötüye kullanılması” iddiasını da içermektedir. Gerçekten BK’nın gerek temsile gerekse vekâlet akdine ilişkin hükümlerinden anlaşıldığı üzere vekâleten temsil yetkisi vekâlet verenin yararına kullanılmalıdır.

Eğer vekil vekâletnameye dayalı temsil yetkisini kasten vekâlet verenin zararına, kendi ya da iş ve elbirliği yaptığı anlaşılan başka birinin yararına kullandığı takdirde yapılan işlem temsil yetkisinin sınırları içerisinde kalmış olsa bile vekâlet vereni (temsil olunanı) bağlamaz. Böyle bir davranışıyla vekil vekâlet görevini kötüye kullanmakta, yetkisini kötüye kullandığını bilerek vekil ile sözleşme yapan da hakkını kötüye kullanan kişi durumuna düşmektedir.

Somut olayda davacı kayınpeder davalı ise damat durumundadır. Vekil olan damat H.’nin eşi diğer davalı S. ile el ve işbirliği yaparak satış işlemi arkasında davacı taşınmazlarını satış bedeliyle temlik tarihindeki gerçek değer arasında açık ve aşırı farkın bulunduğu tüm dosya içeriğinden anlaşılmaktadır. O halde, vekâletin kötüye kullanılması sebebiyle, davanın kabulü gerekirken, yasal olmayan düşüncelerle yazılı olduğu üzere reddi doğru değildir. Davacının temyiz itirazları yerindedir. Kabulüyle hükmün yukarda açıklanan nedenlerden ötürü BO ZULMASINA karar verildi (Y. 1. HD. 4.11.1991 T. 8625 E. 12452 K.).

Bu yöndeki bir diğer Yargıtay kararını incelemek için tıklayınız.

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Uyarı: Bu işlem için giriş yapmanız gerekmektedir. Üst menüde yer alan üye giriş sayfasından ücretsiz giriş yapabilirsiniz.