Vekalet Yetkisinin Kötüye Kullanılarak İnşaat Sözleşmesiyle Apartman Dairesi Tescil Edilmesi

Oca 3, 2021 | Vekalet Sözleşmesi

Vekalet Yetkisinin Kötüye Kullanılarak İnşaat Sözleşmesiyle Apartman Dairesi Tescil Edilmesi:

Davalının aldığı vekâletnameye dayanarak önce davacıya ait 1077 ada 61 parsel sayılı taşınmazın tümünü davacının annesi ve kendisinin eşi bulunan A.’ya temlik ettiği, A.’nın ise sonradan taşınmazın yarı payını davalıya iade ettiğini, ondan sonra yüklenici ile yapılan inşaat sözleşmesi uyarınca inşa edilen apartman dairelerinden birisinin davalının karısı A. üzerine, dava konusu olan dairenin ise davalı adına tescil edildiği dosyadaki delillerden anlaşılmaktadır.

Esasen bu yönler tartışmalı değildir. Ancak açıklanan içeriğine ve ileri sürülen olgulara göre dava vekâlet görevinin kötüye kullanılması iddiasına dayanmaktadır. Hal böyle olunca, taşınmazın tapuda gösterilen satış bedeli ile gerçek değer arasında aşırı fark bulunup bulunmadığının saptanması, tarafların durumuna ve hayatın doğal akışına göre olayda vekâlet görevinin kötüye kullanılması sureti ile işlem yapılmış olup, olmadığının araştırılması ve böylece hasıl olacak sonuç çerçevesinde bir karar verilmesi gerekir.(İlgili Yargıtay kararının tam metini okumak için tıklayınız)

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Uyarı: Bu işlem için giriş yapmanız gerekmektedir. Üst menüde yer alan üye giriş sayfasından ücretsiz giriş yapabilirsiniz.