Vekalet Ücreti Ne Demektir?

May 26, 2020 | Medeni Usul Hukuk Muhakemesi

Vekalet Ücreti Ne Demektir?

Açılan davada taraflar bizzat davalarını açıp yürütebilecekleri gibi, vekil vasıtasıyla temsil edilebilirler. Vekil vasıtasıyla temsil edilen taraf davayı kazandığı takdirde, davada haksız olan karşı tarafa yüklenecek olan ücrete “vekâlet ücreti” denir. Vekâlet ücreti, her yıl için yeniden belirlenerek ilan edilen “Avukatlık Asgari Ücret Tarifesine” göre hesaplanır. 

Davada haklı çıkan taraf lehine vekâlet ücretine hükmedilebilmesi için, o davanın başından sonuna kadar asilin vekil tarafından temsil edilmiş olması şart değildir. Hangi aşamada olursa olsun, davada bir vekil ile temsil edilen taraf lehine vekâlet ücretine hükmedilir.

Vekalet Ücreti Bir Yargılama Gideridir

Vekâlet ücreti yargılama giderlerindendir. Vekâlet ücreti davada haksız çıkan taraftan alınarak, haklı çıkan tarafa verilmesine karar verilir. Yargılama gideri olan vekâlet ücreti, Avukatlık Ücret Tarifesine göre hesaplanır. Yargılama gideri olarak karara bağlanan vekâlet ücretinde, vekil ile müvekkil arasında yapılan ücret sözleşmesi dikkate alınmaz.

Mahkeme, davada haksız çıkan tarafı kendiliğinden vekâlet ücretine mahkûm eder. Haklı çıkan tarafın bu konuda talepte bulunmasına gerek yoktur. Aynı davada taraflardan biri çok vekil tarafından temsil edilmiş dahi olsa, davayı kazanan taraf lehine sadece bir vekâlet ücretine karar verilir.

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

blank

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Uyarı: Bu işlem için giriş yapmanız gerekmektedir. Üst menüde yer alan üye giriş sayfasından ücretsiz giriş yapabilirsiniz.