Aklınıza takılan başka detaylar mı var?

Günlük 10.000'i aşkın ziyaretçisi olan hukuk forumunda sorularınızı gündeme getirebilirsiniz.

HUKUK FORUMU

Yorum yaparak bilgiyi çoğaltın!

Yazıyı okumanızın ardından konuyla alakalı fikir, düşünce, gelişme veya düzeltmelerinizi yorum kısmında belirtebilirsiniz. Bu sayede konuyla ilgili gelişmelerden e-posta yoluyla haberdar olur ve yenilikleri takip etme şansı yakalarsınız.

Vekalet Ücreti Ne Demektir?

Vekalet Ücreti Ne Demektir?

Açılan davada taraflar bizzat davalarını açıp yürütebilecekleri gibi, vekil vasıtasıyla temsil edilebilirler. Vekil vasıtasıyla temsil edilen taraf davayı kazandığı takdirde, davada haksız olan karşı tarafa yüklenecek olan ücrete “vekâlet ücreti” denir. Vekâlet ücreti, her yıl için yeniden belirlenerek ilan edilen “Avukatlık Asgari Ücret Tarifesine” göre hesaplanır.

Davada haklı çıkan taraf lehine vekâlet ücretine hükmedilebilmesi için, o davanın başından sonuna kadar asilin vekil tarafından temsil edilmiş olması şart değildir. Hangi aşamada olursa olsun, davada bir vekil ile temsil edilen taraf lehine vekâlet ücretine hükmedilir.

Vekalet Ücreti Bir Yargılama Gideridir

Vekâlet ücreti yargılama giderlerindendir. Vekâlet ücreti davada haksız çıkan taraftan alınarak, haklı çıkan tarafa verilmesine karar verilir. Yargılama gideri olan vekâlet ücreti, Avukatlık Ücret Tarifesine göre hesaplanır. Yargılama gideri olarak karara bağlanan vekâlet ücretinde, vekil ile müvekkil arasında yapılan ücret sözleşmesi dikkate alınmaz.

Mahkeme, davada haksız çıkan tarafı kendiliğinden vekâlet ücretine mahkûm eder. Haklı çıkan tarafın bu konuda talepte bulunmasına gerek yoktur. Aynı davada taraflardan biri çok vekil tarafından temsil edilmiş dahi olsa, davayı kazanan taraf lehine sadece bir vekâlet ücretine karar verilir.

Son düzenleme tarihi 26 Mayıs 2020 05:02

Paylaş
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Bir yorum bırakın

E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.