Anasayfa » MAKALELER » VEKALET NASIL VERİLİR, VEKALET KAPSAMI NEDİR?

VEKALET NASIL VERİLİR, VEKALET KAPSAMI NEDİR?

»VEKALET NASIL VERİLİR«

Noter, vekalet verecek olan şahsın ve vekalet verilecek olan şahsın bilgilerini ve kimliklerini alır. Daha sonra vekalet verecek olan şahsa hangi konularda vekalet verecek olduğu sorulur ve vekalet verilecek olan konular tek tek eklenir. Ardından hazırlanan sözleşme vekalet verecek olan şahsa imzalatılarak birer nüshası noterde kalmak üzere verilir.

»VEKALET VERMEK İÇİN GEREKLİ BİLGİ VE BELGELER«

 1. Nüfus Cüzdanı veya Ehliyet
 2. 2 Adet Vesikalık Fotoğrafınız ( Bazı vekaletname çeşitleri için gerekmemektedir. Yanınızda bulundurmanızda fayda vardır.)
 3. Vekiliniz Olacak Kişinin Kimlik Bilgileri
 4. Adresiniz ve İletişim Bilgileriniz

»VEKALET NASIL İPTAL EDİLİR?«

Noterler üzerinden vekalet verilebileceği gibi verdiğimiz vekaleti iptal de edebilir. Notere giderek vekaletimiz için azilname düzenlemek istediğimizi söylüyoruz.

»SIKÇA YAPILAN NOTERDE VEKALET İŞLEMLERİ«

 • Noter Tapu Vekaleti: Normal vekalet verme işleminden herhangi bir farkı yoktur. Vekalet verilecek kişinin notere gelmesine gerek yoktur. Vekalet verilecek kişinin kimlik fotokopisi ile tapu satışı için vekalet verilebilir.
 • Noter Diploma Vekaleti: Diplomanızı almasını istediğiniz arkadaşınıza vekalet vermek için arkadaşınızın nüfus cüzdanı fotokopisi ile notere gidiyorsunuz. Arkadaşınızın gelmesine gerek yoktur.
 • Noter Araç Satış Vekaleti: Yukarıdaki işlemlerden hiçbir farkı yok. Vekalet vermek istediğiniz kişiyle ya da o kişi olmadan onun nüfus cüzdanı fotokopisiyle notere giderek araç satış vekalet işlemlerini hallediyorsunuz.
 • Noterden Adana Avukata Vekalet Verme: İşlemler tamamen aynı. Avukatla beraber notere gidiyorsunuz ve avukatı yetkilendirmek istediğiniz konuları notere yazdırarak vekaletinizi alıyorsunuz.

»YATALAK HASTALAR İÇİN NOTER İŞLEMLERİ«

Yatalak durumda olan notere gidemeyecek olan hastalar için noterin eve gelme durumu olabilmektedir. Her noter bu hizmeti vermek zorundadır. Ancak bu hizmet noterlik hizmetinden ayrı olarak ücrete tabidir.

»BAŞKA İLDEKİ BİRİNE VEKALET VERME«

Vekalet vereceğiniz kişi ile farklı yerlerdeyseniz, vekaleti verecek olduğunuz kişi nüfus cüzdanı fotokopisini bilgisayardan taratıp size mail olarak gönderir. Siz de bu maildeki nüfus cüzdanı fotokopisini bilgisayardan yazdırırsınız. Elinizdeki bu nüfüs cüzdanı fotokopisi ve sizin kimliğiniz ile beraber notere giderseniz vekalet verecek olduğunuz kişi olmadan da vekalet çıkartabilirsiniz. Daha sonra çıkardığınız vekaleti posta yolu ile vekalet verdiğiniz kişiye gönderirsiniz.

»3. BİR KİŞİYE AVUKAT BELİRLEME YETKİSİ VERME«

Dava sürecini yürütme, sizin adınıza dava açma ve mahkemelerde sizi savunma gibi eylemleri Avukatlık Kanunu 35. madde gereği yapabilecek tek yetkili kişi ancak bir ‘avukat’ olabilmektedir.Ancak noterde yetkilendireceğiniz bir 3. kişiye ‘avukat belirleme’ yetkisi vermeniz mümkündür.Avukat belirleme yetkisi, avukat olmayan bir kişiye, sizin adınıza ‘avukat belirleme’ kudretini tanımanız anlamına gelmektedir.Noter aracılığı ile çıkaracağınız bir vekaletname ile bu kudreti tanıdığınız kişi siz orada olmadan dahi size vekil olarak bir avukat yetkilendirebilecektir.

»VEKALETNAMEDE ‘AVUKAT BELİRLEME’ YETKİSİ NE ANLAMA GELMEKTEDİR?«

Avukat belirleme yetkisi kapsamında 3. bir kişi sizin yerinize size vekil olarak bir avukat yetkilendirebilicektir.Bu durum çeşitli tehlikeleri de beraberinde taşımaktadır ve ‘avukat belirleme’ yetkisi verdiğiniz kişiyle aranızdaki güven ilişkisini tekrar tekrar gözden geçirmenizde fayda bulunmaktadır.

 

»ÖZEL VEKALETNAME NE ANLAMA GELİR?«

Özel vekaletname kanunda sayılan istisnai durumlar için gerekmektedir. Örneğin “boşanma davası” nedeni ile avukata verilecek bir vekaletnamede özel olarak vekalet veren kişinin resminin olması zorunludur. Bir başka örnekte avukata davalara bakması için genel avukat vekaletnamesi verilir iken, avukatın tapu davalarına bakabilmesi için ayrı olarak tapuda işlem yapma yetkisi yazmalıdır vekaletnamede. Bu bakımdan vekaletnamede yer alan yetkiler tek tek okunmalı ve bir aksilik çıkmaması için söz konusu durumunuza bu yetkiler uyarlanmalıdır.

Not: Vekaletnameyi çıkardıktan sonra son kez kontrol etmenizde fayda vardır. Başlıca şu hususları kontrol ediniz. 1)Kimlik bilgilerinizin doğruluğu 2)Vekil edilen kişinin kimlik bilgileri 3) Vekil olarak atanan işlem konusunun doğru olarak anlatılıp, doğru yetkilerin verilip verilmediği.

 

 Av. Saim İNCEKAŞ

 

 

Adana Avukatlık ve Hukuki Danışmanlık

 

 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (15 oy, puan: 5,00 üzerinden 5)
Loading...

18 Responses so far.

 1. Gunce dedi ki:

  noterde vekalet vermek icin ne kadar ucret istiyorlar

 2. Saniye meşe dedi ki:

  Aynı ilde olmadığım avukata vekalet verirken çıkan vekaletnameyi posta yolu ile değilde mail yada faksla göndersem olur mu

 3. Emre öz dedi ki:

  Merhaba eşim boşanma davası açtı çekişmeli avukatının numarasını istedim yolladı aradığımda sekreter çıktı pek bilgi vermedi gerekirse avukatlık ücretlerini ben ödeyeceğim dedim ne kadar ücreti olduğunu sordum beni tersledi boşanma davası açtığını e devletten gördüm aynı gün öğlen saatlerinde sekreter ile görüştüm akşam üzeri avukat kendi aradı ama e devlette eşimin vekili bulunmamakta mahkeme dava dosyası sorgulamada bu konuda beni arayan avukat hakkında suç duyurusu ve tazminat davası açmam mümkün mü acaba ?

  • avsaim dedi ki:

   Detayları bilmeden farazi olarak evet veya hayır dememiz yanlış olur.

   • Emre öz dedi ki:

    Detay ?avukat ının numarasını istedim verdi ama e devlette vekil yok

    • avsaim dedi ki:

     Eşiniz avukatı olduğunu onaylıyor ise bu konuda bir sorun çıkaramazsınız. Dava açıldıktan sonra dahi vekaletname sunulabilir. Söz konusu avukat yalan bir beyanda bulunmamış olmakta bu durumda. Eğer sizi dolandırdığını veyahut çeşitli yalanlar söylediğini düşünüyorsanız bulunduğunuz ildeki Baro Başkanlığına sözlü yolla şikayetinizi aktarabilirsiniz.

   • Emre öz dedi ki:

    Detay olarak ne demem gerekiyor normalde avukatım bu dedi aradım ama e devlette vekil yok

   • Emre öz dedi ki:

    Detay ne gibi mesela?
    E devlette davacının da davalınında vekili yok
    Ama eşim avukat diye numara verdi ilk önce sekreterle 3 4 saat sonra yine telefonda avukatla muhattap oldum eğer avukatıysa e devlette görünmesi gerekmiyormu

 4. Emre öz dedi ki:

  Detaylardan kasıt ne mesela?

  E devlette davacının vekili yok
  Ama davacı avukat bu dedi avukat varsa e devlette vekil olarak görünmesi gerekmezmi?

 5. Gulsen dedi ki:

  Merhaba esim ev alcak turkiyeden ben kendim hollandadayim ev benim ustume yapabilmesi icin benim kimligimi goturmesi yeterlimi yoksa vekaletmi vermeliyim
  Tesekkur ederim

 6. Hicran Demir dedi ki:

  Merhaba;
  Kendi adıma kozaklıdan devremülk aldım.satış yapılması için tapu çıkartmam gerektiği söylendi ve ben çıkartmayacağımı bildirdim.Daha sonra satış işlemi için müşteri bulduklarını tapu olmadan kendilerine kısmi vekalet vererek satış yapılabileceği söylendi.Bu tarz ikili konuşmalar açıkçası beni şüphelendirdi.Sizce tapu ve vekalet vermeden satış işlemi için nasıl bir yol izlemeliyim?Vekalet verirsem müşteri vazgeçti diyip adıma tapuyu çıkartabilirler.Vekalet için noterden şu maddeleri eklettirebilir miyim; tapu çıkartılmadan satış yapılsın,vekalet verdiğim kişi adıma tapuyu çıkartmasın ve vekalet süresi 15 gün geçerli olsun.Teşekkürler.

 7. Özcan dedi ki:

  Mrb fabrıka ve sırket vekaletı verdiğım kısıden o vekaleti bozarsam ne olur

 8. HAYDAR ARSLAN dedi ki:

  merhaba 90 yasında kaynanam yürüme zorlugu çekdigi için maşını alabilmek ve üzerine olan gayrimenkül için genel vekalanetmemi almamız gerekirMİ birde vekaletin üstüne ikinci bir kişinin adı yazılırmı saglık ocagından rapor alabilirmiyiz İYİ ÇALIŞMALAR

 9. yasin dedi ki:

  Arkadaslim baska ilde ben ise farkli bi sehirde okuyorum. Okurken dogalgaz aboneligi onun ustune idi. Simdi kapatmak istiyorum. Bana vekalet vermesi nasil olabilir ? Yardimci olurmusunuz ?

 10. serdar tosun dedi ki:

  merhaba imar barisi icin evimin islemlerini takipciye vermeyi dusunuyorum bunun icin ne yapmam gerekir notere gidersek nelere dikkat etmeliyim …noter masrafi ne kadar tutar tesekkur ederim simdiden

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İletişim
error: Silence is golden