Vasiyette Belirli Bir Mal Bırakma

Mar 29, 2019 | Miras Hukuku Avukatlığı

Vasiyette Belirli Mal Bırakma

Belirli mal bırakmada (muayyen mal vasiyeti) mirasbırakan mirasçısına terekeye dahil olan belirli bir değeri bırakır. Bu değer, bir taşınmaz mal, hisse senedi, kitaplar, tablolar, intifa hakkı, bir başkasından olan alacağı olabilir, yani tüm malvarlığı değerleri buraya girer.

Belirli mal bırakmada, terekenin bir kısmı değil, terekeye dahil belirli bir mal bırakılır.

Belirli mal bırakma tasarrufunda mirasçı, miras açıldığında diğer mirasçılara karşı bir alacak hakkı elde eder, yani, belirli mal bırakmada kendiliğinden kazanım yoktur. Mirasbırakan öldüğünde kendisine belirli mal bırakılan kişi, yasal mirasçılardan bu malın kendisine verilmesini isteyecektir. Yani bir talep hakkı elde eder. Mirasçılar bırakılan malı kendisine vermezse dava açar. Yani mirasçı belirli mal bırakma tasarrufunun gereği yerine getirilmezse bir ifa davası açar.

Örneğin, mirasçı, kendisine hisse senetleri bırakılmışsa, mirasbırakanın ölümü ile yasal mirasçılara geçen bu hisse senetleri için “Mirasçılar adına olan X hisse senetlerinin iptali ile benim adıma devrine karar verilmesi” şeklinde talepte bulunur.

Belirli mal bırakmada mirasçı sadece nimetten yararlanır, yani cüz’i haleftir, tereke borçlarından sorumlu değildir. Bu nedenle belirli mal bırakma vasiyeti, tereke borçları ödendikten sonra ifa edilir.

Belirli mal bırakma tasarrufunun değişik şekilleri gündeme gelebilir:

  1. Belirli mal bırakma tasarrufu taşınır veya taşınmaz mal bırakılması şeklinde gerçekleşebilir.
  2. Belirli mal bırakma tasarrufu bir intifa hakkının bırakılması şeklinde gerçekleşebilir. Örneğin, mirasbırakan, “Öldüğümde Kızılay’daki işyerimin intifa hakkı X’e kalsın” dediğinde belirli mal olarak intifa hakkının bırakılması söz konusudur. Buna intifa vasiyeti denir.
  3. Mirasbırakan bir alacak vasiyeti yapabilir. Mirasbırakan üçüncü kişideki bir alacağını belirli mal olarak vasiyet edebilir. Bu alacak, kambiyo senedine bağlı bir alacak olabilir veya adi alacak olabilir. Alacak hakkının mutlaka mirasbırakanın ölümünde muaccel olacak bir alacak olması zorunlu değildir. İleride muaccel olacak bir alacak hakkı da belirli mal olarak vasiyet edilebilir.

Adana Avukatlık ve Hukuk Ofisi Avukat Saim İNCEKAŞ

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Vasiyetname Nasıl Okunur ve Yorumlanır

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.