Vasiliğin değiştirilmesi dilekçe örneği

Ara 6, 2020 | Vasi-Kişiler Hukuku Avukatlığı

ADANA 5. SULH HUKUK MAHKEMESİ HAKİMLİĞİ’NE

DOSYA NO                  :

İSTEMDE BULUNAN   :

VEKİLİ                         :

MADDİ İLGİLİ              :

KONU                            : Vasinin Değiştirilmesi İstemimizden İbarettir.

AÇIKLAMALAR           :

1-) Kısıtlı …….. hakkında daha önce mahkemenizce vasilik kararı verilmiş olup, vasi olarak oğlu …….. atanmıştır.  …… ile kısıtlı ……… daha önce İstanbul İli Pendik İlçesi ……. adresinde ikamet etmekte iken, vasi ….. kimseye haber ve bilgi vermeden yerleşim yerini değiştirmiştir. Vasi ….. şu an ki yerleşim yeri ……. …… daha önce diğer çocukları ……….. ile aynı adreste ikamet etmekte iken, vasi…… yerleşim yerini değiştirmesi ile başka bir adrese taşınmıştır. Müvekkillerden ….. kısıtlının önceki adresinde ikamet etmekte iken , diğer müvekkil ….ise aynı adrese karşısında ki apartmanda ikamet etmektedir. Her ne kadar daha önce vasilik kararı mahkemeniz….. adına verilmiş olsa da, kısıtlı ……’in bakım ve gözetimi ile diğer çocukları ……ve ….. ilgilenmekte idi. Kısıtlının bakım ve gözetimi ile müvekkillerin ilgilendiğine dair tanıklarımızın dinlenilmesi talep etmekteyiz. Ancak …….. diğer kardeşlerinin adresini taşımaması, taşıması durumunda babaları ……. durumunun daha da kötü olacağı yönündeki söylemlerini dikkate almaksızın adresini taşımıştır. Kısıtlı …..in sağlık problemleri iyice artmış ve duruma her geçen gün daha da kötüye gitmiştir. Kısıtlının durumunun daha da kötüye gittiğine dair ilgili sağlık kuruluşundan rapor alınmasını talep etmekteyiz. Bilindiği üzere Vesayet altındaki kişilerin yerleşim yeri, bağlı oldukları vesayet makamının bulunduğu yerdir (TMK md. 21/2). Vesayet makamının izni olmadıkça vesayet altındaki kişi yerleşim yerini değiştiremez (TMK md. 412/1, 462/14). Yerleşim yerinin değiştirilmesi halinde yetki, yeni vesayet dairelerine geçer.

2-) Yine vasi ……., kardeşleri …..ile yaşanan bu olaylar yüzünden kötü olmuştur. Bundan dolayı kısıtlı olan babası ile diğer kardeşlerinin görüşmesine izin vermemektedir. Müvekkil ….. ve diğer kardeşleri, babaları ….. ile görüşmek istediğinde  …., evine kimsenin gelemeyeceğini, babasının kimse ile görüşmesine izin vermeyeceği dile getirmektedir. Buna ilişkin mesaj kayıtlarını mahkemenize sunacağız. Gelinen aşama itibari ile vasi …, vasilik yetkilerini kötüye kullanmış ve güven sarsıcı davranışlarda bulunmuştur. Vasinin, müvekkilimizin lehine hareket etmediği ortada olup, müvekkilimizin zararına da yol açacak derecede sorumsuzca davranmıştır. Ayrıca bu durumla ilgili olarak dilekçemiz ekinde sunulmuş tanık listesinde isimleri yer alan ilgililer de, mahkemenizce uygun görülmesi halinde, duruma ilişkin izahat verecektir.

3-) 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu’nun 483. maddesinde; vasi, görevini ağır surette savsaklar, yetkilerini kötüye kullanır veya güveni sarsıcı davranışlarda bulunur ya da borç ödemede acze düşerse, vesayet makamı tarafından görevden alınacağı, aynı kanunun 484. maddesinde; ayırt etme gücüne sahip olan vesayet altındaki kişi veya her ilgilinin, vasinin görevden alınmasını isteyebileceği düzenlenmiştir.

4-) Yukarıda açıklanan sebeplerle, vasi ……’in vasilik görevinden alınarak yerine bu göreve daha uygun olan ……..’nun vasi olarak atanması için mahkemenize başvurulması zorunluluğu hasıl olmuştur.

HUKUKİ NEDENLER    : 4721 S. K. m. 483-488, 6100 S. K. m. 382-388

HUKUKİ DELİLLER       : Mahkemeniz 2004/646 Esas ve 2005/695 Karar sayılı vesayet dosyası, mesaj kayıtları, tanık anlatımları.

SONUÇ VE İSTEM        : Yukarıda açıkladığımız nedenlerle, vasi …..vasilik görevinden alınmasına ve yerine müvekkil ……..’nun vasi olarak atanmasına karar verilmesini, müvekkilimiz adına saygıyla talep ederiz.

TANIKLARIMIZ :

1-T K-T.C:17….

2-Y R -T.C:21…

3-E D-T.C:25…            

İstemde Bulunanlar Vekili

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Uyarı: Bu işlem için giriş yapmanız gerekmektedir. Üst menüde yer alan üye giriş sayfasından ücretsiz giriş yapabilirsiniz.