Vasi Taşınmaz Satışı İzin Dilekçesi

Ağu 8, 2020 | Vasi-Kişiler Hukuku Avukatlığı

Vasi Taşınmaz Satışı için nasıl izin alır? 

               ADANA NÖBETÇİ SULH HUKUK MAHKEMESİ HAKİMLİĞİNE

SATIŞA İZİN TALEBİNDE

BULUNAN  İSTEKLİ          : 

DAVALI                                : Hasımsızdır.

 

KISITLI                                : 

KONUSU                              : … hükümlü olan kardeşim … adına babamız …’den kalan mirasın satış ve tescili için yetki verilmesi talebidir.

1- Kardeşim olan …………….. Silivri Cezaevinde hükümlü olarak yatmaktadır. Bu nedenle de mahkemenizde tarafımın, kardeşim …………’e vasi olarak atanmasına ilişkin olarak açmış olunan davada Gaziosmanpaşa Sulh Hukuk Mahkemesi’nin …………………  sayılı kararı ile; tarafım, ………………..’e vasi olarak atanmıştır.

2- Kısıtlı kardeşim …………..’e babamız …………..’in 28/09/2011 tarihinde vefat etmesi üzerine … bağımsız bölümde miras kalan taşınmazın diğer 3 kardeşim ile beraber yasal mirasçısıdır.  Miras kalan taşınmazın kardeşim … kalan hissesini babamın diğer yasal mirasçısı olan kardeşim …………’e satarak ev üzerinde tasarruf yetkisini kendisine devretmek istiyoruz. Bu nedenle kısıtlı kardeşim ………….’in adına kalan yukarıda belirtilen taşınmaz payının vasisi olarak tarafımca satılabilmesi için satışa izin verilmesini istemek zaruretimiz hâsıl olmuştur.

TALEP SONUCU    : Yukarıda açıklanan nedenlerle davamın kabulü ile vasi olan tarafımın  kısıtlı kardeşim ……….. paylı mülkiyete sahip olduğu … bağımsız bölümdeki  taşınmazını   satabilmem için gerekli iznin verilmesini  sayın mahkemenizden arz ve talep ederim.                                          

                                                                                                                         Davacı

Vasi Taşınmaz Satış İzni Dilekçesi

ADANA … SULH HUKUK MAHKEMESİ’NE

İlgi :

Dosya No:

TALEPTE  BULUNAN  VASİ :

KISITLI:

KONU: Taşınmazın satışına ve yeni taşınmaz alımına izin verilmesi talebidir.

BEYANLARIMIZ:

Müvekkil  babası …’ya vasi olarak atanmıştır. Müvekkilin vasisi bulunduğu …ya ait … parselde bir taşınmazı bulunmaktadır. (Ek: Tapu Kaydı)

Talebe konu taşınmaz eski bir gecekondu evi şeklindedir. Kullanışlı degildir. Müvekkil babasının daha rahat bir ortamda kalması için kardeşleri ile de anlaşarak babasına yeni bir daire satın almak istemektedir. 

Bu nedenle … Merkez … nolu bağımsız bölümü ile takas yapılmasını istemektedirler. Buradaki daire yeni ve kısıtlının tüm ihtiyaçlarını karşıyalabilecek ve rahat bir hayat sürecek şekildedir.(Ek:Tapu Kaydı)

İşte bu mağduriyeti yaşatmamak için, kısıtlı adına kayıtlı taşınmazdaki hissesinin tapu devrinin bir başkasına devrine izin verilmesini ve diğer taşınmazın kısıtlı adına tapu devrinin yapılmasına İZİN VERMESİNİ talep ediyorum.

DELİLLER : Tapu kayıtları  vasilik kararı  vs her tür delil.

HUKUKİ NEDENLER : MK. md. 462/1 ve ilgili mevzuat.

SONUÇ VE İSTEM : Yukarıda kısaca arz edilen nedenlerle davamızın kabulü;

Müvekkil vasi oldugu babasının 1/2 paylı mülkiyete sahip olduğu … parselde tapu devrinin yapılması için gerekli iznin verilmesini;

Müvekkil vasi oldugu babası adına … parselde bulunan binanın … nolu bağımsız bölümü tapu kaydının yapılması için gerekli iznin verilmesini davacı vekili olarak sayın mahkemenizden arz ve talep ederim.

Davacı Vekili

Vasi Taşınmaz Satışı İzin Dilekçesi

 SULH HUKUK MAHKEMESİ HÂKİMLİĞİ’NE-…….

SATIŞA İZİN TALEBİNDE

BULUNAN  İSTEKLİ              : ……….


TALEP KONUSU                    : Satışa izin verilmesi

AÇIKLAMALAR                     :
1- Babam olan Ramazan …….. 15.06.1937 doğumlu olup, kendisi Alzheimer hastasıdır ve hastalığın etkisi ile yoğun unutkanlık içerisindedir. Bu nedenle de mahkemenizde tarafımın, babam Ramazan ….. vasi olarak atanmasına ilişkin olarak açmış olduğumuz davada …… Sulh Hukuk Mahkemesi’nin 2013/…… Esas ve 2013/860 Karar sayılı kararı ile; tarafım, Ramazan ……. vasi olarak atanmıştır.

2- Kısıtlı babam Ramazan ……, …… İli Merkez İlçesi Külhan Mah. ….. Ada 14 Parsel 12 nolu bağımsız bölüm (Daha önce; ….. İli …… İlçesi Külhan Mah. 1060 Ada 69 parsel ) olan taşınmazın malikidir. Bu taşınmaz eskimiş ve yıpranmış bir haldedir. Babama ait olan bu taşınmazı satarak, yeni, kullanışlı bir ev alıp kiraya vererek babam için ek gelir elde etmek istemekteyim. Bu nedenle kısıtlı babam Ramazan …… ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için yukarıda belirtilen taşınmazının vasisi olarak tarafımca satılabilmesi için satışa izin verilmesini istemek zaruretimiz hâsıl olmuştur.

SONUÇ VE İSTEM        :Yukarıda açıklanan nedenlerle davamın kabulü ile vasi olan tarafımın  kısıtlı babam Ramazan ……. tam mülkiyete sahip olduğu ……. ili, Merkez İlçesi ……. mah. 1484 ada 14 parsel 12 nolu bağımsız bölümdeki  taşınmazını (Daha önce; ……. İli …….. İlçesi Külhan Mah. 1060 Ada 69 parsel )  satabilmem için gerekli iznin verilmesini  sayın mahkemenizden arz ve talep ederim.                                                                                               

İstekli

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

1 Yorum

  1. Fatih Ertuğ

    Merhaba acukat bey ben hukumlu kisitliyim kovid19 izinindeyim uzerime kayitli 2 tane emlak var ve satis yapmakicin sulh ceza mahkemesine dilekce verdik vasi satis yapsin diye sulh hukuktan izin karari cikti tapuya gittik olmaz asliye hukuktan da pazarlik usulu satis yapabilir diye yenden karar cikartmamiz istendi surekli surec uzuyor bu isin baska bir yolu yordami yokmudur prosodurler yuzunden 2 tane musteri geri gitti varsa buislemlerin en hizli bir sekilde sonuclanmasi icin bir yontem soylerseniz sevinirim

    Yanıtla

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

Kategoriler

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.